Covid semafor ukazuje, kde se v Česku šíří koronavirus | E15.cz

INFOGRAFIKA: Covidový semafor hlásí nejvyšší stupeň pohotovosti ve většině krajů

INFOGRAFIKA: Covidový semafor hlásí nejvyšší stupeň pohotovosti ve většině krajů
Covid semafor
• 
ZDROJ: E15.cz

ČTK, bru, vaj, fry

Devět krajů České republiky je po dnešní aktualizaci tzv. semaforu v nejhorším třetím stupni rizika nákazy covidem-19. Před týdnem mělo červenou barvu, která znamená komunitní šíření nemoci, pět krajů. Ve druhém oranžovém stupni jsou aktuálně Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina.

Minulý pátek měly červené zbarvení Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Tento týden se k nim přidaly Karlovarský, Jihočeský, Pardubický a Moravskoslezský kraj. V zeleném stupni bez komunitního přenosu nákazy není žádný region. "Onemocnění se i nadále v řadě krajů šíří komunitně. To znamená, že se nedaří lokalizovat zdroje nákazy," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Nouzový stav platí od 5. řijna >>>

Do předchozího vydání semaforu byly regiony hodnoceny po jednotlivých okresech, na mapě z minulého týdne i na dnešní jsou jednotně zbarvené celé kraje. "Počty pozitivně diagnostikovaných pacientů, které poslední dny evidujeme, jsou skutečně alarmující. Je evidentní, že opatření která jsme zavedli, byla naprosto namístě," uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). 

Od středy přešli žáci a studenti škol na distanční výuku. Uzavřené musejí být restaurace, bary a kluby, které do té doby mohly být v provozu do 20:00. Otevřená zůstala výdejová okénka.

Shromažďovat se nesmí více než šest osob, lidé také nesmí pít alkohol na veřejně přístupných místech. "Abychom šíření epidemie zpomalili, je klíčové tato opatření dodržovat. Zcela zásadní je odpovědnost každého z nás. Pokud je to možné, zůstaňte prosím doma," uvedl Prymula.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza nejvíce:

Barvy a stupnice pohotovosti na semaforu

0 (bílá) – Nulové nebo zanedbatelné riziko

1 (zelená) – Výskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu

2 (žlutá) – Počínající komunitní přenos v ČR

3 (červená) – Narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

Semafor určující míru rizika chce ministerstvo aktualizovat v týdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevných stupňů - bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterých budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Jedním z řešení boje proti epidemii nemoci COVID-19 je aplikace e-rouška. Prohlédněte si ve videu, jak funguje.

Autor: ČTK, bru, vaj, fry
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!