Cestování do zahraničí: Kam můžete vyrazit? (INFOGRAFIKA) | E15.cz

INFOGRAFIKA: Většina obyvatel Česka už zase může do Slovinska bez omezení

fry, vku, vaj

Slovinsko vrací Českou republiku na seznam bezpečných států, jejichž občané se nebudou muset při vstupu do země prokazovat negativním testem na koronavirus, případně podstupovat karanténu. Výjimku tvoří kvůli situaci v Karviné obyvatelé Moravskoslezského kraje. Režim na hranicích všech zemí světa znázorňuje interaktivní mapa světa, kterou web E15.cz vytvořil na základě informací ministerstva zahraničí.

Kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území omezily kromě Slovinska také Lotyšsko a Estonsko. Zatímco Lotyši vyžadují povinnou čtrnáctidenní karanténu Čechů po příjezdu do země už od 3. července, Estonci tuto povinnost zavádějí 7. července. Karanténu u obou pobaltských republik není možné nahradit negativním testem na nemoc COVID-19.

Česko uplatňuje takzvaný semafor, kdy hodnotí státy podle míry rizika nákazy koronavirem. Pouze u zemí s vysokým rizikem musejí Češi při návratu dokládat negativní test, nebo jít do 14denní karantény. V kategorii vysoce rizikových států zůstává ze zemí Evropské unie pouze Švédsko. 

Vládní „semafor“ je seznam „zemí bezpečných pro cestování“ rozdělený do tří kategorií (nízké, střední a vysoké riziko nákazy). „Semafor“ spadá pod správu ministerstva zdravotnictví a je pravidelně aktualizován podle vývoje v jednotlivých státech.

V případě, že státy omezují vstup na své území, cestování se bude řídit podmínkami druhé strany. Ty jsou tak pro plánování dovolené stěžejní, a právě přehled takových podmínek přináší interaktivní mapa níže.

Jak je to v praxi

Počet zemí, kam lze bez problému vycestovat, může být proto menší, než naznačuje vládou zveřejněný "semafor". Ten sám o sobě neznázorňuje, jak přísný režim panuje na hranicích ostatních zemí světa. Z hlediska vycestování je ale právě taková informace klíčová.

Cestovní mapa světa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat (pozn.: infografika se nezobrazuje v mobilní aplikaci E15). Zdrojem infomací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností nad momentální situací doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států světa cestovat. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami. Například na nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥.

Cestování mimo EU

O problematice cestování mimo země EU se stále diskutuje. Podle evropských ministrů by mělo být přijato jednotné stanovisko na celoevropské úrovni. 

Uvolnění cestování se tak zatím týká zemí EU, Švýcarska, Norska a Islandu. Vnější hranice unie zůstávají uzavřené, členské státy se ale shodly, že by se s jejich postupným otevíráním pro země, v nichž je dobrá epidemiologická situace, mohlo začít v červenci.

Pronajímatelé chat a chalup přišli o desetitisíce. Na léto již ale mají plno

Kam (ne)můžeme cestovat?

Slovensko

Cestovat lze bez omezení.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Německo

Cestování bez omezení.

Rakousko

Cestování bez omezení.

Polsko

Od 29. června bez omezení.

Konec roušek. Lidé je mohou od 1. července odložit i uvnitř

Řecko

Bez omezení. Při vstupu do země mohou být turisté podrobeni namátkovým testem na COVID-19. Od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do místních turistických destinací.

Chorvatsko

Při příjezdu musíte pouze vyplnit formulář, kde uvedete osobní údaje a zodpovíte několik dotazů ohledně COVID-19. Žádný test není potřeba. RegioJet připravil i přímé vlakové spojení.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Bulharsko

Není třeba se prokázat negativním testem na COVID-19 ani podstupovat karanténu. Turismus je povolen, na letišti jsou pasažéři kontrolováni pomocí termokamer.

Maďarsko

Bez omezení.

Kypr 

Kypr přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se tak spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem. Revidovanou kategorizaci států zveřejnilo kyperské ministerstvo zdravotnictví, informoval web in-cyprus.

Slovinsko

Země 3. 7. 2020 změnila epidemiologické hodnocení České republiky, Chorvatska a Francie. Tyto země vyjmula ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Od úterý 7. července vrací Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí s výjimkou Moravskoslezského kraje. Obyvatelé severní Moravy společně s Chorvaty a Francouzi musí po příjezdu do země do 14denní karantény, pokud se neprokážou doklady o pobytu. Více informací čtěte zde >>>

Španělsko

Pro české občany bez omezení.

Lotyšsko

Lotyšsko v pátek 3. 7. 2020 změnilo epidemiologické hodnocení České republiky, kterou vyjmulo ze seznamu bezpečných zemí. Lotyši od tohoto data vyžadují, aby Češi po příjezdu do země absolvovali 14denní karanténu. 

Estonsko

Od pondělí 6. 7. 2020 musí Češi, kteří přicestovali do Estonska do povinné karantény. Nevyhnou se jí ani v případě negativního testu na koronavirus.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Imunita proti onemocnění Covid-19. Získají ji vyléčení pacienti, tvrdí nová americká studie
Šéf Českých drah Nebeský: Účet bude ještě velký
Svět se vrátí do normálu až s funkční vakcínou, do té doby bude stát, soudí Gates

Autor: fry, vku, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!