Bitcoin prorazil nad devět tisíc dolarů (Krypto-graf týdne) | E15.cz

Krypto-graf týdne: Panika zažehnána? Bitcoin po několika marných pokusech prorazil 9000 dolarů

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zatímco index Dow Jones v závěru týdne dál drtily obavy ze šíření koronaviru, držitelé bitcoinu mají za sebou o trochu optimističtější dny.

Na pozoru by se ale měli mít už jenom proto, že nejrozšířenější kryptoměna se nad dlouho zdolávanou hladinu devíti tisíc dolarů vyhoupla prozatím jen mírně. To však nezabránilo některým oborovým portálům, konkrétně serveru Cointelegraph, citovat pohled nizozemského kryptospekulanta Michaela van de Poppa, podle kterého si bitcoin udělal z cenového stropu bytelnou podlahu.

A pokud se prý pod ní kryptoměna v nebližších hodinách nepropadne, je realistické očekávat nárůst jejího kurzu o další stovky dolarů.

Devět tisíc dolarů se ostatně v poslední době jeví jako středobod, kolem kterého se veškerá cenová akce točí. Během uplynulých deseti dnů se k ní nejznámější virtuální měna celkem třikrát těsně přiblížila, pak se však vždy odrazila zpět. K průrazu nakonec došlo až ve čtvrtek. V mezitýdenním srovnání je na tom bitcoin lépe o téměř pět procent.

Náladu jeho držitelů zvedla mimo jiné zpráva z Indie, kde nejvyšší soud zrušil restrikce tamní centrální banky uvalené na obchodování s virtuálními měnami. Soukromé banky byly nuceny odmítat poskytnutí finanční služby všem, kdo s kryptoměnami obchodují, což v konečném důsledku poslalo bitcoin a spol. v miliardové zemi do ilegality.

Kdo sleduje facebookovou skupinu Kryptoměny E15, o zdolání mety devíti tisíc dolarů věděl mezi prvními. Dostal na ni upozornění. Staňte se členy skupiny i vy >>>

Kryptoměny E15 Autor: E15

Obdobná zpráva přišla posléze z Jižní Koreje, kde parlamentem prošel zákon nastavující právní rámec celému kryptobyznysu.

Někteří provozovatelé tamních burz věří, že legislativa přispěje k větší transparentnosti a důvěryhodnosti odvětví. A naopak prý bude možné eliminovat podvodné projekty.

Jak bitcoin osciloval kolem devíti tisíc dolarů:

Majitelé bitcoinu zároveň doufají, že se jejich digitálním mincím daří částečně napravit reputaci coby „digitálního zlata“ a bezpečného přístavu v době nejistoty na trzích.

Tato představa získala vážné trhliny právě minulý týden, kdy se kurz bitcoinu svezl s mimořádným poklesem světových burz a odepsal 15 procent hodnoty. V posledních dnech však kryptoměna nabyla na hodnotě, přestože předním americkým burzám se nepodařilo pokračovat v růstu.

Cenu bitcoinu ovlivňuje i očekávané půlení (halving). O co jde a kam může poslat cenu kryptoměny? Čtěte zde >>>

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video