Bitcoin halving 2020 – co je půlení a kam půjde cena kryptoměny? | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Bitcoinoví spekulanti se upínají k půlení, dochází k němu jednou za čtyři roky. Změní trh?

Jan Vávra

Jan Vávra

Nehledě na závažnost propadu kurzu bitcoinu vidí řada spekulantů střednědobou budoucnost kryptoměny optimisticky. Příčinou je takzvané půlení (halving) naplánované na polovinu května 2020.

Halving (půlení) – co znamená a kdy nastane

Halving a predikce kurzu bitcoinu

Reakce ceny bitcoinu na minulá půlení

Halving a vliv na těžaře bitcoinu

Půlení a krocení optimismu: na co si dát pozor

Halving (půlení) – co znamená a kdy nastane

Kryptoměna bitcoin, která je tady přes deset let, je naprogramována tak, že počet digitálních mincí je předem omezen a zastropován na 21 milionech. Ty se do oběhu uvolňují postupně, přičemž tempo přírůstku nových bitcoinů postupně klesá. Každé čtyři roky se snižuje na polovinu počet denně vygenerovaných virtuálních mincí.

Před květnem 2020 (přesný termín půlení je odpočítáván zde) byl stanoven na 1800 bitcoinů denně, po halvingu na 900. Roční inflace počtu digitálních mincí se tak sníží z 3,69 procenta na 1,80. Z celkového zamýšleného množství bitcoinů ve výši 21 milionů jich bylo vygenerováno už více než 18 milionů. Klíčovým kontextem celé události jménem půlení je tak narůstající vzácnost průkopnické kryptoměny.

Halving a predikce kurzu bitcoinu

Událost je mezi držiteli bitcoinu značně očekávaná s ohledem na možný nárůst hodnoty kryptoměny. Venture kapitálový investor Tim Draper vyjádřil přesvědčení, že kurz bitcoinu dosáhne v roce 2022 až 250 tisíc dolarů. A podle takzvaného stock-to-flow modelu se má bitcoin pohybovat v cenovém rozpětí mezi 50 až 100 tisíci dolary nejpozději v prosinci 2021.

Kicom: Ze sta tisíc milion bez větších nervů? U bitcoinu se může vyplatit i konzervativní přístup

To vše představuje o řád jiné hodnoty, než kterých dosahoval kurz kryptoměny ještě v závěru roku 2019. A zároveň jde o další důvod, proč je událost mezi kryptospekulanty tak očekávaná.

Kdyby opravdu došlo k masivnímu nárůstu bitcoinu nejspíš by vzrsotl i kurz ostatních kryptoměn - přestože většině z nich předpovídají někteří analytici zánik.  

Reakce ceny bitcoinu na minulá půlení

Zastánci kryptoměn odvozují svůj optimismus z předchozích událostí, kdy došlo k halvingu. Po něm dosud vždy následoval prudký růst hodnoty bitcoinu a dosažení nových maxim. Zatím tak platilo, že s každým novým čtyřletým cyklem přišlo i překonání cenových rekordů A to dost výrazné, jak ukazuje infografika níže:

Půlení a cena bitcoinu v minulostiPůlení a cena bitcoinu v minulostiAutor: reddit

Halving a vliv na těžaře bitcoinu

Půlení ale představuje výzvu pro všechny, kteří se snaží vydělávat dolováním této virtuální měny. Snížení počtu bitcoinů, na něž si mohou těžaři přijít, mimo jiné znamená, že mining se už nemusí vyplácet tolik, co dříve.

Samozřejmě za předpokladu, že hodnota bitcoinu skokově nevzroste ihned v květnu 2020. Po minulém halvingu se však parabolický růst ceny bitcoinu dostavil až zhruba rok a půl po samotné události. 

Jak půlení ovlivní v roce 2020 cenu bitcoinu? V anketě E15 Premium odpovídali experti z oboru:

ANKETA: Bitcoin vstoupí do nové éry. Jak s cenou zahýbe půlení?

Z praktického fungování těžby se toho však tolik nemění. Každých deset minut má nárok na odměnu majitel toho počítačového hardwaru, kterému se podařilo jako prvnímu vyřešit primitivní výpočetní úlohu.

Aktivita těžařů udržuje bitcoinovou síť v chodu a relativně bezpečnou vůči kyberútokům. Výše odměny se však v květnu 2020 sníží z 12,5 bitcoinu na 6,25.

Půlení a krocení optimismu: na co si dát pozor

Žádný investor do kryptoměn by obecně neměl brát bitcoin a spol. jako zaručeně výnosnou investici a podobně je tomu i v případě sázky na halving. Přestože se v komunitě držitelů kryptoměn šíří odvážné predikce vysokých zisků, na místě je i předběžná opatrnost a krocení vidiny pohádkových výdělků.

Kicom: Nepřicházejte o soukromí. Bitcoin lze používat anonymněji, než si řada držitelů myslí

K půlení došlo v minulosti zatím jen dvakrát a v investičním světě obecně platí, že minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích. Případ kryptoměny litecoin, u níž došlo k halvingu v létě 2019, navíc ukazuje, že cena virtuální měny může krátce po události klesnout třeba i na třetinu.

V této souvislosti se ale nabízí možný protiargument, že podle výše zmíněného stock-to-flow modelu se hodnota bitcoinu a litecoinu vyvíjí fundamentálně jinak. V každém případě je u vysoce volatilních kryptoměn na místě opatrnost a zejména trpělivost. Svou roli může v budoucnu sehrát i geopolitický vývoj a možná eskalace americko-čínsko obchodní války. K pořádnému otestování hodnoty bitcoinu ekonomickou krizí dosud nedošlo.

Radomír Eliáš: Tyto persony světa kryptoměn by měl znát každý, kdo to s bitcoinem myslí vážně

 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!