Aukce kmitočtů pro LTE sítě má pět zájemců, PPF účast vzdala | E15.cz

Aukce kmitočtů pro LTE sítě má pět zájemců, PPF účast vzdala

Chytrá mobilní zařízení (ilustrační foto)
Chytrá mobilní zařízení (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: E15

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční skupina PPF se aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE nakonec nezúčastní. Nesouhlasí s podmínkou zakazující budoucí fúzi s některým ze stávajících operátorů. Do aukce ale půjde firma Revolution Mobile, která má Kellnerovu PPF úzké vazby. Druhým nováčkem je pouhý měsíc stará firma Tasciane, kterou ovládá skupina KKCG Karla Komárka.

PPF vzdala účast v aukci kvůli ustanovením, která zakazují po celou dobu patnácti let fúzi s jakýmkoliv dalším účastníkem aukce. Podle PPF je patnáctiletý závazek v telekomunikacích věcně i ekonomicky nesmyslný.

„Toto v Evropě bezprecedentní omezení ze strany ČTÚ nebylo součástí podmínek aukce, které prošly veřejnou konzultací, a nebyla tudíž šance se k němu dříve vyjádřit,“ řekl mluvčí PPF Radek Stavěl.

PPF do aukce nejde, její prodaná dceřiná společnost však ano

Skupina zároveň oznámila, že prodává svou společnost PPF Mobile Services, která měla čtvrtého mobilního operátora vybudovat. Vlastníkem společnosti se stal dosavadní ředitel Tomáš Budník. Ten se ovšem myšlenky nového mobilního operátora nechtěl vzdát a do aukce vstoupil pod novým názvem Revolution Mobile.

„Zasvětil jsem myšlence vybudování 4. operátora víc než dva roky svého života a nechci se této příležitosti vzdát. Proto jsem před časem odkoupil společnost PPF Mobile Services a nyní s pomocí dalších dvou investorů disponuji dostatečnými prostředky pro účast v aukci. Navíc stále vedu jednání i s dalšími možnými investory,“ prohlásil Budník.

Druhým nováčkem je Tasciane, kterou vlastní KKCG

Jak uvedl server idnes.cz, o dražené kmitočty má zájem také společnost Tasciane vlastněná finanční skupinou KKCG Karla Komárka. „Investiční skupina KKCG podala oficiální přihlášku a splnila veškeré zákonem stanovené podmínky k účasti v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Žádní bližší informace nebudeme v současné době poskytovat.“

Skupina KKCG není v oblasti telekomunikací úplným nováčkem. Od Telefóniky vloni odkoupila většinový podíl ve firmě Informační linky a do současnosti provozuje známou infolinku 1188. KKCG je také majitelem sázkové kanceláře Sazka. Uvažuje se, že právě prodejních kanálů této kanceláře se širokou sítí terminálů by KKCG mohla využít i pro případného telekomunikačního operátora.

Telefónica O2 a Vodafone: některé podmínky aukce jsou diskriminační

K aukci kmitočtů se přihlásili samozřejmě také všichni tři velcí hráči - O2, Vodafone i T-Mobile. Společnosti Vodafone a Telefónica O2 ale protestují proti některých pravidlům. „Část podmínek aukce však považujeme za protiprávní a diskriminační, a proto jsme před podáním přihlášky podnikli i příslušné právní kroky,“ uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Společnost Telefónica se rozhodla obrátit na soud. „Žalobu jsme podali na některé podmínky, ne na aukci jako takovou,“ potvrdil mluvčí O2 Hany Farghali s tím, že ČTÚ po zavedení neomezených tarifů a masivním nástupu virtuálních operátorů letos na jaře neprovedl analýzu, která by tyto změny na telekomunikačním trhu zohledňovala. V aukci přitom regulátor vyčlenil část nejlukrativnějšího pásma 800 MHz pro vstup čtvrtého mobilního operátora, který by měl ještě zvýšit konkurenci na trhu.

ČTÚ ke kritice PPF: Pravidla aukce jsou přijatelné pro dva nové hráče

Na nařčení PPF, že ČTÚ nevytvořil dostatečně lákavé podmínky pro 4. operátora, reagoval mluvčí úřadu Martin Drtina: „Účast celkem 5 subjektů přihlášených do aukce dokládá, že podmínky aukce jsou akceptovatelné pro 2 nové hráče na mobilním trhu. Záměrem ČTÚ je od počátku prostřednictvím uvedených podmínek zajistit, že po celou dobu existence přídělu zde bude z hlediska hospodářské soutěže lepší a zdravější konkurenční prostředí. Podmínky zaručují, že český trh bude rozšířen o subjekt, který tu chce rozvíjet svůj byznys, a nikoliv že půjde o rychlou investici za účelem dalšího rychlého prodeje.“

Ke sporu s Telefónikou a Vodafonem ČTÚ nepřepokládá, že by případný soudní spor start aukce pozdržel.

Samotná aukce kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz má začít do poloviny listopadu. Souhrnná vyvolávací cena je 8,72 miliardy korun. Jde o druhou aukci, první ČTÚ musel letos v březnu zastavit kvůli chybně nastaveným podmínkám.

Vizitky účastníků aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE
Revolution Mobile

Historie: společnost byla jako PPF Mobile Services založena v květnu 2012; letos v září největší původem česká finanční skupina firmu prodala jejímu řediteli Tomáši Budníkovi, který ji přejmenoval na Revolution Mobile

Ostatní:
PPF původně uvažovala o tom, že se sama aukce LTE zúčastní, nakonec se ale nepřihlásila a připravenou firmu prodala jejímu řediteli. Podle mluvčího skupiny Radka Stavěla bylo důvodem to, že podmínky aukce fakticky znemožňují v příštích 15 letech získat některého z nynějších operátorů, pokud by v aukci získali nějaké frekvence.

Budník v minulosti vedl operátora U:fon a zajímal se o jeho koupi, nenabídl ale nejlepší cenu. Pro nynější záměr podle svého prohlášení již získal dva investory, díky nimž „disponuje dostatečnými prostředky pro účast v aukci“, s dalšími zájemci pak podle svých slov vede jednání.
Tasciane

Historie: společnost byla založena letos v srpnu, patří do skupiny skupiny KKCG

Ostatní:
KKCG je nadnárodní finanční a investiční skupina, jejíž aktivity směřují do rozvoje a akvizic zejména v oblasti ropy a zemního plynu, ale i průmyslu a investic. Založil ji roku 1995 Karel Komárek mladší, který začal podnikat počátkem roku 1990 s otcovou pomocí. Značný majetek získal během privatizace, kdy za podpory státní slovenské firmy SPP skupoval akcie plynárenských distribučních společností a Moravských naftových dolů.

Skupina KKCG drží podíly ve více než 25 společnostech, mezi které patří například skupina MND, Sazka sázková kancelář, Vítkovice, CK Fischer či Grossmann Jet Service. Kromě Česka působí také na Slovensku, na Kypru, v Nizozemsku, Rusku a Gruzii. Celkem zaměstnává přes 1500 lidí.

Za rok 2012 vykázala KKCG konsolidovaný čistý zisk 4,9 miliardy korun (191 milionů eur), aktiva skupiny dosáhly 38,7 miliardy korun (1,5 miliardy eur), výnosy 12,3 miliardy korun (477 milionů eur).
Telefónica Czech Republic

Historie: založena 1. ledna 1994 (jako SPT Telecom); současný podnik vznikl v roce 2003 spojením Českého Telecomu a mobilního operátora Eurotel (provoz mobilní sítě NMT zahájil už v září 1991, modernější GSM pak v červenci 1996); v roce 2005 firmu ovládla španělská Telefónica

Počet zákazníků: má 5,08 milionu mobilních zákazníků, 1,44 milionu pevných linek

Hospodářské výsledky: v roce 2012 společnosti klesl provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace (OIBDA) o 9,2 procenta na 19,78 miliardy korun, čistý zisk pak byl 6,776 miliardy korun; výnosy se snížily o 3,5 procenta na 50 miliard korun

Majitel: dle výroční zprávy za rok 2012 mateřská Telefónica drží zhruba 69,4 procenta akcií.
T-Mobile

Historie: společnost vznikla jako RadioMobil v roce 1996, byl to společný podnik Českých radiokomunikací a konsorcia vedeného firmou T-Mobile, dcerou Deutsche Telekomu; provoz zahájil pod značkou Paegas v září 1996; od roku 2002 se síť jmenuje T-Mobile a o rok později přijala T-Mobile i jako obchodní název

Počet zákazníků: 5,67 milionu klientů mobilní sítě (v pololetí 2013)

Hospodářské výsledky: loni firmě klesl provozní zisk EBITDA o 2,5 procenta na 12,2 miliardy korun, čistý zisk byl 6,952 miliardy korun; tržby klesly o dvě procenta na 26,3 miliardy korun

Majitel: téměř 60,8 procenta ovládá C-Mobil, dceřiná firma německého T-Mobilu; zbytek akcií patří soukromé investiční skupině Mid Europa Partners.
Vodafone ČR

Historie: vznikl v létě 1999 jako Český Mobil, v září téhož roku získal licenci na třetí mobilní síť a v lednu 2000 zahájil provoz; společnost původně používala obchodní značku Oskar; Vodafonem se stala poté, co ji od kanadské investiční skupiny TIW koupil v roce 2005 celosvětový mobilní gigant Vodafone

Počet zákazníků: téměř 3,4 milionu klientů mobilní sítě

Hospodářské výsledky: ve finančním roce končícím v březnu 2012 klesl zisk o desetinu na 1,7 miliardy korun, tržby klesly o čtyři procenta na 17,8 miliardy korun

Majitel: stoprocentním majitelem je v Nizozemsku registrovaná společnost Vodafone Europe.

Zdroj: ČTK

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video