Celá knihovna se vejde do jedné kapsy

Šanci vyzkoušet elektronickou čtečku knih dostanou od října čtenáři Městské knihovny.

Místo tlustých hřbetů knih bude na čtenáře už za necelý měsíc čekat přístroj velikosti tenké knížky. Nahrát se do ní dá až pět set titulů, přitom se pohodlně vejde třeba do dámské kabelky.

Knihovna již delší dobu nabízí možnost si z internetových stránek knihovny stáhnout vybrané knihy v elektronické podobě, teď k nim přidala i možnost vypůjčit si čtečku.

„Postupně se nám začaly množit dotazy, na čem si je možné knihu v tomto formátu přečíst,“ vysvětlila rozhodnutí knihovny její mluvčí Lenka Hanzlíková.

Ověřeno redaktorem

Jak se ale elektronická knížka čte? Redaktor týdeníku Sedmička měl jako první možnost si čtečku v knihovně vyzkoušet.

Ovládání je snadné, trochu připomíná dálkový ovladač televize. Pohybem šipkou nahoru dolů nevyberete televizní kanál, ale titul a kliknutím ho otevřete. Text na obrazovce lze hned začít číst.

Na držení a ovládání čtečky – na rozdíl od obvyklé knihy nebo novin – stačí jen jedna ruka. Přístroj je navíc mnohem lehčí než normální knížka.

„Když dočtete, můžete si stránku založit elektronickou záložkou,“ popisuje Kateřina Bajo, která má projekt v knihovně na starosti. Moderní přístroje toho však umějí mnohem víc.

Sto knih od Němcové

Samozřejmostí je vyhledávání podle autora nebo názvu díla, ty vybavené dotykovou obrazovkou umožní čtenáři si napsat poznámku.

Čtenář najde v paměti nahranou stovku knih od Boženy Němcové, Karla Čapka nebo příběhy detektiva Sherlocka Holmese.

„Čtenářům nabídneme náš obsah, který je už nyní možné si zdarma stáhnout ze stránek knihovny, do paměti si ale čtenář může nahrát, co chce,“ říká Bajo.

Prvních čtrnáct přístrojů začne knihovna zdarma čtenářům půjčovat 14. října od 14 hodin, a aby čtrnáctek nebylo málo, první pobočkou, která tuto službu nabídne bude smíchovská pobočka knihovny na náměstí 14. října.