Čím svádět muže? Staňte se Venuší | E15.cz

Čím svádět muže? Staňte se Venuší

Alexandra Lechovská z Českých Budějovic šije šaty podle horoskopů. Chce tím dát ženám šanci, aby byly samy sebou.

V práci kontroluje Alexandra Lechovská kvalitu výrobků pro automobilový průmysl. Když má volno, usedne pro změnu zase ke stroji. Tentokrát šicímu. Pod rukama jí ubíhají metry barevných látek, pro jejichž kombinace a střihy se nechává inspirovat znameními zvěrokruhu. „Snažím se dělat lidem šaty podle jejich duše. Nejen na míru podle velikosti a vkusu, ale hlavně s ohledem na to, co mají v sobě, co cítí a k čemu tíhnou. Astrologie mi dává dobrou mapu,“ tvrdí. Většina lidí ví, v jakém znamení stálo Slunce, když se narodili. Horoskopy jsou však složitější a zkoumají i postavení dalších planet. Lechovská se zaměřila na Venuši, protože své modely šije hlavně pro ženy, a ty se chtějí líbit mužům. „Venuše znamená ženskost, protože je to bohyně krásy a lásky. Takže se snažím navrhovat modely tak, aby v sobě každá tuto bohyni probudila,“ naznačuje osmačtyřicetiletá autorka, která se začala zabývat astrologií před čtyřmi lety. Chodila do kurzů Pavla Turnovského a Martiny Lukáškové v Praze, kteří tento obor kombinují s psychologií. Výtvarnu se věnovala odmalička a šít začala, když jí bylo dvacet let. „Vždycky mě bavila geometrie,“ ukazuje na jeden z prvků, jímž často zdobí šaty. Někdy jsou to aplikace ve tvaru čar, které škrtají, co se zrovna Venuši nehodí v jejím svůdném počínání, jindy zase nejrůznější spirály. Umí vypočítat horoskop, takže pro každého vymyslela příběh vycházející ze základních rysů jednotlivých planet. Venuši dala pokaždé stejný úkol: svádět planetu, která je spjatá se znamením, v němž právě tato bohyně stojí.
„Být sám sebou se člověku nepoštěstí tak často, je to vzácný stav. Šaty tento pocit zvýrazní, čímž posílí sebevědomí a všechno jde snáz,“ prozrazuje metody užitečné nejen pro svádění, ale i pro běžný život. Finty jsou rozdílné, protože třeba Mars, Jupiter, Neptun či Uran jsou pánové, kteří už leccos viděli a zažili. „Například Jupiter byl hlavním bohem římské mytologie. Je otevřený, velkorysý a šlechetný, žádný extravagantní revolucionář. Patří k němu Venuše ve znamení Střelce, kterou vodí po vernisážích, restauracích, divadlech a koncertech. Proto jsem ji oblékla do hedvábí. Hodí se i šaty z brokátů a saténu, okázalé barevné kombinace i s trochou snobského zlata, avšak žádné výstřelky,“ líčí výtvarnice, která si právě zařizuje ateliér v centru Budějovic.
Ženská marnivost podle jejích zkušeností nemusí být nutně špatnou vlastností, pokud má v sobě tvořivou energii. Právě ta Lechovské pomohla ustát velkou osobní tragédii. „Není to marnivost v tom smyslu, že si budu kupovat značkové oblečení a nějaké nesmysly. Tvůrčí pohled na svět mi vrátil sílu dál žít a uvěřit si, že jsem dobrá. Dal mi hodnotu a pocit, že teď už zvládnu všechno,“ vzpomíná. Příští rok připravuje novou kolekci na astrologickou výstavu, která bude o prázdninách v jihomoravské Lednici. Kromě oděvů šije podle horoskopů i textilní obrazy formou patchworku, které si lidé dávají doma na zeď nejen jako dekoraci, ale i připomínku toho, jací jsou uvnitř. „S tím, co jsem se díky astrologii dozvěděla, se mi žije snáz. Spoustu věcí jsem si odpustila, protože jsem vůbec neměla šanci je ovlivnit. Pochopila jsem také to, k čemu tíhnu a co má pro mě smysl dělat. Bez šití bych umřela,“ shrnuje autorka.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!