Dan Bárta zazpívá Jejich příběhy | E15.cz

Dan Bárta zazpívá Jejich příběhy

Akustickou hudbu přesahující všechny žánry přiveze do Varů Dan Bárta a Robert Balzar Trio.

Divadelní jeviště bude netradiční kulisou pro vystoupení vynikajícího zpěváka Dana Bárty, který v nejnovějším projektu Theyories spojil síly s jazzovým Robert Balzar Triem. Balzar je jedním z nejlepších českých kontrabasistů.
„Theyories je slovní hříčka ze slov They a Stories a rovněž slova Theories. Jedná se o „Jejich příběhy“ převyprávěné na základě nějakých teoretických premis a s využitím hudební teorie. Přitom Oni jsou umělci, jejichž písničky pro mne znamenaly změnu ve vnímání hudby,“ vysvětlil Bárta název projektu a alba.

Akustická hudba

Bártův letitý příklon k jazzové hudbě, která poskytuje větší prostor hlasové ekvilibristice (v Praze si zazpíval i s legendárním Bobby McFerrinem), a skutečnost, že Balzarovo trio je původně výsostně jazzovým uskupením, svádí k domněnce, že půjde o víceméně jazzový koncert. Projekt s názvem Theyories je však o hudbě, kterou je nesmyslné vymezovat žánrovými škatulkami.
Podle autorů jde o akustickou hudbu, která používá přece jen odlišnějších postupů, než je typické pro jazzovou hudbu.
Kolekce písní zahrnuje úpravy předních světových interpretů a autorů, jako jsou například Sting, Björk, AC/DC, Simply Red, Jamiroquai, The Cult, Led Zeppelin nebo Joni Mitchell. Výjimku tvoří chorál O Maria, O Felix Puerpera ze 13. století. „Jak jsem se dozvěděla, že tato sestava vyrazí na turné, začala jsem o koncertě jednat, protože je to typ koncertu, který se do divadla hodí. Hudbu Dana Bárty mám velice ráda. Před několika lety v divadle hrál se skupinou Illustratosphere,“ říká ředitelka divadla Dana Neumannová.
Theyories není zdaleka první spolupráce Dana Bárty a Balzarova tria, protože trio je součástí skupiny Illustratosphere. Trio vzniklo v roce 1996 a nahrálo čtyři autorská alba. Trio hrálo také na mnoha zahraničních koncertech po celém světě. Vedle kontrabasisty Roberta Balzara v triu hraje pianista Stanislav Mácha a bubeník Jiří Slavíček.
Dan Bárta a Robert Balzar Trio vystoupí v Karlovarském městském divadle 7. prosince od 19.30 hodin

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!