Domácnosti s podezřele nízkou spotřebou vody riskují tvrdé postihy | E15.cz

Domácnosti s podezřele nízkou spotřebou vody riskují tvrdé postihy

Klamání při měření spotřeby vody je možné za určitých okolností posuzovat jako podezření z trestného činu podvodu. Podle závažnosti za něj hrozí odnětí svobody od šesti měsíců do dvou let. Pokusy o ovlivnění vodoměrů jsou podle odborníků nejčastější v městech Moravskoslezského, Olomouckého či Ústeckého kraje, tedy v lokalitách s vysokou nezaměstnaností. Uvedla to společnost ENBRA.

„Pokud technik zjistí manipulaci s vodoměrem a tuto skutečnost oznámí, postupujeme pak v souladu se zákonem o Policii ČR a trestním řádem,“ uvedla Zuzana Součková z Preventivně informačního odboru Policejního prezídia ČR. Pokusům o ovlivnění vodoměrů nahrává špatné fungování společenství vlastníků či družstva. Některé podvody na vodoměrech jsou patrné již při pouhé vizuální kontrole. Jde o případy, kdy zasunutí struny do těla vodoměru způsobí zablokování jeho lopatkového kola. Lze se však setkat i s téměř neprokazatelnými manipulacemi, jako je například přikládání silných magnetů k vodoměru, které počítadlo zcela zastaví. Tyto podvody je možné odhalit až po analýze výsledků rozúčtovávání.

Podvodům při měření spotřeby vody lze předcházet instalací technologicky pokročilých vodoměrů, které zabraňují neoprávněné manipulaci. Dobrou prevencí jsou pak rovněž pravidelné kontroly přímo v domácnostech. „Každý vodoměr by měl být zaplombován a alespoň při odečtu jednou za rok prohlédnut a zkontrolován. Díky tomu lze ovlivňování spotřeby vody omezit. Podvody se nicméně občas objeví tam, kde družstvo či společenství vlastníků špatně funguje a rozúčtovávání spotřeby vody není prověřováno dostatečně pečlivě,“ upozorňuje energetický auditor ze Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR Vilibald Zunt.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!