Facebook prý pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí | E15.cz

Facebook prý pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí

Facebook v mobilu
Facebook v mobilu
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální síť Facebook pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí, když sleduje lidi bez jejich souhlasu a vyhýbá se otázkám národních regulačních úřadů. Uvedla belgická Komise na ochranu soukromí (CPVP/CBPL). Uživatele internetu vyzvala, aby si nainstalovali software, který by sloužil jako clona před údajnými sledovacími systémy Facebooku. Mluvčí firmy uvedla, že Facebook evropský zákon o ochraně dat dodržuje.

Organizaci CPVP/CBPL založila dolní komora belgického parlamentu na základě zákona o ochraně soukromí z roku 1992. Organizace spolupracuje s podobnými institucemi v Německu, Nizozemsku, Francii a Španělsku. Vybírat pokuty nemůže, její vyjádření ale podle Reuters poukazuje na rostoucí snahy zajistit, aby se velké evropské technologické společnosti řídily evropskými zákony.

Komise se zabývala změnami, které Facebook v lednu provedl ve svých zásadách ochrany osobních údajů. „Facebook pošlapává evropské a belgické zákony na ochranu soukromí,“ stojí podle Reuters v dnešním prohlášení.

Firma údajně nedokázala podrobně vysvětlit, jak využívá nashromážděné údaje. Komise také poukázala na problém s některými nástroji, jako je tlačítko „To se mi líbí“, které prý zasahuje i mnoho těch, kdo na sociální síti nemají účet.

Jen podle irských zákonů

Facebook také prý odmítl uznat jurisdikci Belgie a dalších zemí Evropské unie. Trvá údajně na tom, že podléhá pouze zákonům v Irsku, kde má své evropské ústředí.

„Facebook je již v Evropě regulován a dodržuje evropský zákon o ochraně dat,“ uvedla podle Reuters mluvčí Facebooku. Snahy CPBL jsou podle ní tudíž co do své použitelnosti nejasné. Facebook ale prý doporučení obsažená v belgické zprávě projde se irským komisařem pověřeným ochranou osobních dat.

Kritika proti Googlu
Facebook není jedinou z firem, které se v Evropě staly terčem kritiky kvůli zacházení s nashromážděnými daty. Do hledáčku několika evropských úřadů se dostal mimo jiné i americký internetový gigant Google, který byl poté nucen své zásady ochrany soukromí změnit.

Nebezpečí pro evropské zákony

Někteří evropští politici mají za to, že americké firmy jsou moc agresivní a představují nebezpečí pro evropské zákony o ochraně soukromí, které vznikly v reakci na postup autoritářských režimů ve 20. století.

Americký prezident Barack Obama, který se snaží dojednat bezprecedentní dohodu o volném obchodu s Evropskou unií (TTIP), si letos postěžoval, že to vypadá, jako by Evropa vůči úspěšným americkým technologickým firmám vytvářela protekcionistické překážky, podotkl Reuters.

Existují obavy, že dojednávaná obchodní dohoda mezi USA a EU by mohla narušit evropské standardy ochrany dat. Evropská komise ujišťuje, že standardy ochrany dat nebudou součástí vyjednávání s Američany.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video