Je fajn, když se u komedie zasmějete | E15.cz

Je fajn, když se u komedie zasmějete

Hejduková Hana

Irena Pavlásková přijela do Boleslavi na Festival evropských filmových úsměvů.

Není na něm poprvé, před dvěma lety se jej zúčastnila jako úspěšná soutěžící, když její film Bestiář vyhrál Cenu diváků. Letos je režisérka za Česko v mezinárodní porotě.

Je příjemnější být úspěšnou soutěžící, nebo porotkyní?
Pro tvůrce by nemělo být příliš důležité získat cenu, naším cílem není jako ve sportu porazit druhého, ale spíš zaujmout diváky. Na cenách proto nelpím. Přesto je nesmírně příjemné je získat, jde o zpětnou vazbu, že práce měla nějaký smysl. Jako porotkyni mi není příjemné hodnotit kolegy, byla jsem ale přizvaná. A vidím také filmy,  které nebudou v české distribuci.

Ceny ale mohou někomu nastartovat kariéru. Vy sama jste v Cannes získala Zlatou kameru za Čas sluhů… Tehdy jsem najednou měla vizitku do filmového světa z nejprestižnějšího festivalu. Čas sluhů pak do programu zařadily různé festivaly, stejně jako můj druhý a třetí film, cesta byla otevřená. Uspět může být kvůli ceně i těžší, protože všichni čekají, že laťku ještě přeskočíte. A soutěžit s filmy je ošemetné, nejlepší se nedá změřit na centimetry.

Přesto, je něco, co musí mít dobrá komedie?
Je fajn, když se u komedie zasmějete. Nemusí být ale ani bezduchá, může mít myšlenku a odrážet dění ve společnosti.

Letos soutěží mezi samými režiséry jen Marie Poledňáková. Točí komedie spíš muži?
Ženy, když už se dostanou k režii, potřebují ze sebe zřejmě dostat spíš nějaké sdělení, vyzpovídat se, než si dělat legraci.

Vaše filmy obsahují humor, byť nejsou přímo komedie. Připravujete nějaký, který by mohlo vidět festivalové publikum?
Líbí se mi filmy, u nichž se divák zasměje a v zápětí jej zamrazí, když se smích a smutek, odlehčené a závažné situace prolínají. Můj nový film Zemský ráj to na pohled, který bude mít premiéru na výročí 17. listopadu, podle mne v sobě takové dvě roviny má. Nevím, jestli se bude hodit na festival, ale humor v něm je.

Autor: Hejduková Hana
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!