Koho propustí letiště? | E15.cz

Koho propustí letiště?

Marcela Jurková

Nezaměstnané, které dosud v evidenci neměli, očekává Úřad práce Kladno. Aerolinky ČSA propustí stovky lidí.

Jako bonus atraktivity Kladna fungovalo až dosud pražské letiště Ruzyně. Zajišťuje práci tisícům zdejších obyvatel, přilákalo do města nové firmy. To, co dříve bývalo výhodou, se nyní může obrátit proti Kladnu. Aerolinky ČSA oznámily, že firmu bude muset opustit 800 zaměstnanců, hlavně pilotů, letušek a dalších lidí „z paluby“. Jenže pokud provoz omezí největší česká letecká společnost, propouštět začnou i jiné firmy.
„Poslední zprávy hovoří o tom, že přibližně dvě stovky propouštěných zaměstnanců aerolinek mohou být z našeho regionu, takže by mohly skončit v evidenci našeho úřadu práce,“ řekla ředitelka Lenka Staňková. Připustila, že najít práci pro tak specializované profese, navíc zvyklé na nadstandardní platy, bude na Kladensku nemožné.

Komplikace pro město

Primátor Dan Jiránek je ještě pesimističtější. O zaměstnání by podle něj mohli přijít i lidé z dalších firem na letišti. A to by městu způsobilo velké komplikace. „Letiště Ruzyně je v současné době největší zaměstnavatel obyvatel Kladna a okolí. Odhaduji, že ze sedmnácti tisíc je jich šedesát procent právě z Kladenska. Pokud začne masivnější propouštění, může to ohrozit další lidi, například kvůli škrtům autobusových spojů,“ podotkl Jiránek.
Potíže aerolinek se dotkly kladenských obyvatel už nyní. Stoupající nezaměstnanost ve městě dává primátor Jiránek do souvislostí s tím, že letiště nyní nepřijímá nové lidi.
„Po hutích a dolech bylo letiště vždy oblíbeným zaměstnavatelem, který nebyl daleko a slušně lidi platil. Pokud by přišlo o práci víc lidí, mělo by to dopad i na tržby obchodníků nebo splácení hypoték,“ řekl Jiránek.

Zaměstnanci netají obavy

Lidé, kteří v ČSA pracují, se shodují, že se propouštění obávají. „Moc toho nevíme, ale jedno je jisté. První na řadě nebudou ti, kteří mají nalétaných málo hodin, ale ti, kteří jsou u společnosti nejkratší dobu,“ řekl jeden z pilotů, který bydlí nedaleko Kladna.
Ani vedení ČSA dosud přesně neví, kolik ze 4600 zaměstnanců bude muset společnost opustit. Nástup krizového managementu může počet výpovědí i zvýšit.
„Na úřady práce jsme poslali zprávu, že strop je 860 propuštěných zaměstnanců. Určitě neodejdou všichni už v září. Pracovní poměry budeme ukončovat postupně až do konce března příštího roku,“ uvedla mluvčí aerolinek Hana Hejsková. Letiště Praha Ruzyně do konce roku propouštět nebude. „Po loňské vlně odchodů máme stabilizovaný počet zaměstnanců,“ potvrdila mluvčí Eva Krejčí.
Magistráty i úřady práce jsou přesto ve střehu a chtějí se se zástupci aerolinek scházet každý měsíc. Jedinou šancí, jak zastavit úbytek pracovních míst, je podle Jiránka vybudování paralelní letové dráhy.

Autor: Marcela Jurková
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!