Letošní Oscary ovládla černošská tvorba | e15.cz

Letošní Oscary ovládla černošská tvorba

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film loňského roku získal snímek Moonlight režiséra Barryho Jenkinse, který vypráví příběh dospívání homosexuálního černošského chlapce v USA. Největší počet cen ale posbíral romantický muzikál Damiena Chazellea La La Land. 

Na konto si jich připsal celkem šest. Slavnostní ceremoniál skončil nepříjemnou chybou, když herci vyhlašující vítěze uvedli jiný film. Americký prezident Donald Trump se tvrdé kritiky jako třeba při Zlatých glóbech nedočkal, stal se ale cílem mnoha vtípků. 

Závěr oscarové slavnosti, kterou v neděli večer místního času moderoval komik Jimmy Kimmel, skončil nečekaným pozdvižením. Herci Warren Beatty a Faye Dunawayová, kteří vyhlašovali vítěze kategorie nejlepší film, oznámili, že jím je La La Land, i když ve skutečnosti vyhrál Moonlight.

Za chybou zřejmě stála špatná obálka, kterou dostali. Bylo v ní oznámení o vítězství Emmy Stoneové v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Stoneová svou cenu převzala krátce před vyhlášením poslední kategorie.

Na chybu se přišlo až v okamžiku, kdy už tvůrci muzikálu La La Land přebírali prestižní ocenění na pódiu. Oscara si nakonec přišli převzít skuteční vítězové - autoři Moonlightu.

Ačkoli nevyhrál cenu za nejlepší film, získal romantický muzikál režiséra Damiena Chazellea nejvíce zlatých sošek - celkem šest. Nominací měl ale celkem 14. Jednu z cen obdržel samotný Chazelle, který se tak stal nejmladším režisérem, který kdy Oscara dostal.

Filmová akademie ocenila také výkon Emmy Stoneové, která v La La Landu ztvárnila hlavní roli začínající herečky Miy. Zlatou sošku si odnesli i kameraman filmu Švéd Linus Sandgren a rovněž dvojice David Wasco a Sandy Reynoldsová-Wascová, kteří se postarali o výpravu a dekoraci. La La Land ovládl také kategorie nejlepší hudba a píseň. Za hudbu získal Oscara Justin Hurwitz, který složil i hudbu vítězné písně City of Stars. Text k ní napsali Benj Pasek a Justin Paul.

Ryan Gosling, kterého mnozí tipovali na vítěze kategorie nejlepší herec v hlavní roli, nakonec sošku nezískal. Porazil ho Casey Affleck, který akademiky přesvědčil rolí v dramatickém příběhu Místo u moře. Stejný snímek obdržel i cenu za nejlepší původní scénář.

Kromě nejlepšího filmu získal Moonlight ještě další dva Oscary. Za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ocenila akademie Mahershalu Aliho. Barry Jenkins a Tarell Alvin McCraney si pak vysloužili cenu za nejlepší scénář podle předlohy.

Na rozdíl od předchozích let si tak tento ročník zřejmě nevyslouží kritiku za "příliš bílé Oscary". Kromě triumfu Moonlightu si za roli ve snímku Fences (Ploty), který režíroval Denzel Washington, cenu v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli odnesla černošská umělkyně Viola Davisová.


Novinky ze světa kultury čtěte zde >>>


I když se čekalo, že bude oscarový večer vzhledem k napjaté politické situaci v USA značně politický, zazněla na adresu nového prezidenta Donalda Trumpa spíše než tvrdá kritika řada vtípků.

Moderátor Jimmy Kimmel se například podivoval nad tím, že prezident ještě nic netweetoval a herečku Maryl Streepovou označil po vzoru prezidenta za jednu z nejvíce přeceňovaných hereček. Streepová se za to dočkala bouřlivých ovací ve stoje. Trumpovi Kimmel ironicky poděkoval za to, že se díky němu udílení cen Oscar už nezdá být tak rasistické.

Potlesk si vysloužil herec Gael García Bernal, který se "jako Mexičan a lidská bytost" vyslovil proti "jakékoli zdi, která by nás chtěla oddělovat". Řada celebrit do Dolby Theatre v Los Angeles přišla s modrou stužkou organizace ACLU, která u soudu napadla Trumpův imigrační dekret.

Jednou z mála politických kontroverzí večera se tak stala neúčast íránského režiséra Asghara Farhádího, jehož snímek Klient vyhrál v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Farhádí, který vyhrál Oscara již v roce 2012 za Rozvod Nadera a Simin, ceremonii bojkotoval kvůli Trumpovu dekretu o zákazu vstupu občanů sedmi převážně muslimských zemí do USA.

Nejlepším animovaným snímkem loňského roku se stal podle americké akademie Zootropolis: Město zvířat. Úspěšný byl také film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny režiséra Mela Gibsona, který obdržel dva Oscary - za střih a zvuk.

Nominace na Oscara 2018: Filmy Roma a Favoritka jsou želízka v ohni. Více zde >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video