Na pražském letišti byla odhalena tapiserie na Havlovu počest | E15.cz

Na pražském letišti byla odhalena tapiserie na Havlovu počest

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Letišti Václava Havla byla dnes odhalena tapiserie k poctě prvního českého prezidenta. Ceremoniálu se vedle někdejší první dámy Dagmar Havlové a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga zúčastnil také výtvarník Petr Sís, podle jehož grafiky francouzští mistři tapiserii utkali. Artefakt v ceně 1,5 milionu korun zaplatili světoví hudebníci.

Vznik díla o rozměrech pět krát 4,25 metru inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey, který se dnešní akce také zúčastnil. „Jsme předurčeni věřit, že díla umělců pomáhají utvářet naši budoucnost,“ pronesl při odhalování obřího nástěnného koberce. Na vytvoření tapiserie se složili hudebníci Bono, The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono, aby tak Havlovi vzdali hold.

Tapiserie, na níž je na modrém pozadí vytkáno hejno bílých ptáků ve tvaru člověka vznášejícího se nad řekou, je umístěna v Terminálu 2. Věnována byla Nadaci Dagmar a Václava Havlových. Na letišti bude vystavena deset let. „Děkuji všem, kteří se na tom podíleli, a věřím, že ji uvidí co nejvíce lidí,“ řekla dnes Havlová.

OBRAZEM: Tapiserie podle návrhu Petra Síse ozdobí letiště

„Moje dílo tak dostalo nový život. Uvidí jej lidé, kteří někam cestují a zastaví se u něj na chvilku a zamyslí se,“ uvedl Sís a dodal, že jeho obrázek měl být vlastně smutný. „Díky tkalcům ve Francii se z něj stala tato nádherná věc. Jsem rád, že mě propojuje s Prahou a s památkou pana prezidenta,“ řekl novinářům umělec žijící převážně v USA.

Obrázek pro tapiserii s názvem Poslední audience původně namaloval jako titulku pro Hospodářské noviny, když Havel loni zemřel. Výtvarník v té době pracoval na knížce Ptačí sněm a napadlo jej, že by mohl vytvořit podobu člověka, který v jednom krátkém okamžiku prolétává nad nějakým místem a vyzařuje z něj láska. Postava na obrázku má proto malé červené srdíčko. Srdce bylo vždy nedílnou součástí Havlova podpisu.

Odhalení předcházela videoprojekce o vzniku tapiserie a krátký film o nedávném přejmenování někdejšího Letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla. Ceremoniálu se zúčastnila zhruba sto hostů. Gobelín byl odhalen v předvečer Světového dne lidských práv a devět dní před prvním výročím úmrtí Václava Havla.

„Chybí nám ten hlas, který nás probouzel k činnosti, bojoval s naší malostí a byl svědomím našeho národa,“ zavzpomínal Schwarzenberg, který je kmotrem díla. Připomněl také, že Havel umění miloval, a proto by mu tapiserie udělala radost. Iniciátorovi projektu Shipseymu pak Schwarzenberg věnoval artefakt od umělce Davida Černého, plastovou kytaru.

Nikdo z muzikantů, kteří na artefakt přispěli, se dnešní akce nezúčastnil, už dříve ale vyjádřili Havlovi obdiv. „Václav Havel byl inspirací pro naši skupinu, stejně tak jako pro politiky, básníky a všechny ostatní. Jsme šťastní, že jsme ho mohli nazývat přítelem. Sísův gobelín je určitě dalším důvodem, proč navštívit tak krásné město, jakým je Praha,“ nechal se slyšet například The Edge ze skupiny U2.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video