Recenze alba Les: Excelentní návrat rozevlátých „minut“ | e15.cz

Recenze alba Les: Excelentní návrat rozevlátých „minut“

Dušan Küttner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Před třemi lety se na pódium k potěšení mnohých vrátila hudebně rozevlátá a energií nabitá kapela –123min. A svůj návrat nyní potvrdila i novým albem, první nahrávkou po deseti letech s názvem Les.

Kapela z pardubické líhně, z níž mimo jiné vzešla Vypsaná fixa či Ready Kirken s Michalem Hrůzou, vtrhla na scénu ke konci devadesátých let. Hned za své první album Shooba Dooba si v roce 1999 vysloužila Cenu Anděl za Objev roku. Pozitivní zprávou je, že novinka se předchozím počinům nejenže vyrovná, ale mnohdy je i překoná.

Nové album nabízí dvě zásadní změny. Tou první je opět změna na postu bubeníka, takže nyní kytaristu a výhradního autora hudby i textů na desce Zdeňka Bínu a baskytaristu Fredrika Janáčka doprovází Dano Šoltis.

Druhým přelomem je, že Les je prvním albem kapely s ryze českými texty, které spojuje zejména téma vztahů. O tom ostatně svědčí písně jako Spolu či S tebou, která patří k nejlepším na albu a v jejím závěru se kapela svým nasazením blíží třeba kultovním Pearl Jam.

Po muzikantské stránce se však „minuty“ nezměnily. I na albu Les se jedná o muziku, v níž se prolíná mnoho stylů v čele s jazzem, rockem, blues a funky. Celé album je opět nabito hudebními nápady a myšlenkami, které by ovšem nebylo možné převést do reality bez tradičního kytarového mistrovství Zdeňka Bíny, jenž znovu prokázal, že patří k nejlepším kytaristům české scény.

A co víc – snad přibývající léta a zkušenosti přispěly k tomu, že Bínův projev ztratil na novince prvky dřívějšího občasného exhibicionismu. Všechen Bínův doprovod a sóla tak písně pevně drží pohromadě a tvoří přirozenou souhru s ostatními spoluhráči. K nim patří i host, francouzský trumpetista Erik Truffaz, který dodal mnohým skladbám téměř snovou atmosféru – jako například v titulní písni Les.

–123min. nejsou prvními z české scény, kteří svůj návrat ke koncertování orazítkovali i novým albem. Les ale ukazuje, že tato cesta zpět byla jednou z těch, které měly největší smysl.

 

-123MIN.: Les

Vydal: -123min./Indies Scope

Délka: 44:15 minut

Hodnocení: 90%

Autor: Dušan Küttner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video