Zaplněnou Lucernu rozezněl rock na Havlovu počest | E15.cz

Zaplněnou Lucernu rozezněl rock na Havlovu počest

Publikum, které přišlo do Lucerny na koncert k poctě Václava Havla
Publikum, které přišlo do Lucerny na koncert k poctě Václava Havla
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Setkáním přátel, kteří si mají co říci a mají stejnou zálibu - rockovou muziku, divadlo a film, se stal dnešní večer ve všech sálech a pasáži pražského paláce Lucerna. Byl posledním dějstvím rozloučení se zesnulým Václavem Havlem a navázal na státní pohřeb ve svatovítské katedrále a soukromý obřad ve strašnickém krematoriu. Kromě toho, že ho připomínalo téma mnohých hovorů, byla jeho tvář na fotografii umístěné na klavíru kavárny kina vedle rozžaté svíce a rudé růže.

Na Poctu Václavu Havlovi rozdali pořadatelé zájemcům čtaři tisíce lístků; kolem 20 hodiny byla tato kapacita téměř naplněna. Na multikulturní akci účinkovaly kapely, které měl rád, hrálo se divadlo a promítaly se filmy připomínající osobnost velkého českého státníka, spisovatele a dramatika. Hudební produkce doplnily v Lucerna Music Baru projekce snímků těch fotografů, kteří k němu měli blízko.

Ve střední části Václavského náměstí sledovalo několik set lidí, na které se lístky nedostaly, vystoupení z Velkého sálu na velkoplošné obrazovce.

Hudebníci David Koller a Ivan Král (vpravo) Autor: ctk
Část bigbítového rozloučení s Václavem Havlem v Lucerně obstaral David Koller a Ivan Král, který kvůli úmrtí bývalého prezidenta přiletěl ze Spojených Států

Program zahájili členové brněnského Divadla Husa na provázku částí pozapomenuté Havlovy hříčky Prase, která se ani nedostala do jeho sebraných spisů. Tato scéna ji hraje od loňského března a uvedla ji pro své publikum i tento týden jako výraz úcty zesnulému exprezidentovi. Na divadelní část večera navázal soubor Buchty a loutky částí hry Horský hotel, jak ji už začátkem listopadu jeho členové představili v prostorách Knihovny Václava Havla.

Po projekci dokumentů o Havlovi, kterou zahájil snímek z roku 1990 připomínající, jak se ze spisovatele, dramatika a disidenta stal prezident, vystoupilo Divadlo na tahu. „Ta nejkrásnější vzpomínka na hru Zahradní slavnost je poměrně nedávná. Je spojena s okamžikem, kdy jsme letos 4. listopadu otevřeli v Soukenické ulici v Praze konečně svou stálou scénu – a Václav Havel se toho večera i přes svou zdravotní indispozici osobně zúčastnil,“ řekl režisér a šéf souboru Andrej Krob. Byla to podle něj vlastně poslední inscenace, kterou Havel viděl.

Na pódiu Velkého sálu se v půlhodinových blocích vystřídaly kapely jako Garage & Tony Ducháček, David Koller, s nímž si zahrál Ivan Kral, který přiletěl z Ameriky, Tata Bojs a slovenská skupina Bez ladu a skladu. Moderátorem byl Jiří Černý. V pasáži rozproudila krev příchozích Horňácká cimbálová muzika.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video