Lidé jásají a chtějí si hrát. Na výstavě Play | e15.cz

Lidé jásají a chtějí si hrát. Na výstavě Play

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výstavní síň Mánes se na tři měsíce proměnila v obrovskou dílnu, plnou her, vynálezů a překvapení od čtyř desítek umělců.

Hory kostek, papírové trubky, na které se dá zahrát pingpongovými pálkami melodie, buben, který jako dělo vystřeluje kouřové náboje, a desítky dalších předmětů, které pracují, se zvukem nebo obrazem…

Návštěvníci nové výstavy Play v Mánesu, kterou připravil známý český umělec Petr Nikl spolu s mezinárodním týmem výtvarníků, jako by vstoupili do barevného dětského snu.

Ale není to sen. O tom, že herna plná fantazie, nápadů a zábavných nesmyslů je skutečná, se mohou návštěvníci přesvědčit snad všemi smysly.

Kolektivní krajina představ

V hlavní části Mánesu vyrostla unikátní Krystalíza – kolektivní krajina představ, kterou vytvářejí sami návštěvníci výstavy. Na zemi leží sypké, pevné i hnětoucí materiály a lidé s nimi mohou volně pracovat.

„Návštěvníci z nich v průběhu tří měsíců sestaví, poskládají, slepí a vzájemně propojí rozvíjející se organismus. Tomuto nekončícímu vývoji ponecháváme co největší svobodu. Proces je nepřetržitě mapován, děj se tak přenáší do virtuálního světa, nekončí spolu s výstavou,“ vysvětluje Petr Nikl.

V dolní části výstavní síně návštěvníci najdou instalaci Spodní proud s labyrintem světelných, zvukových a hmatových nástrojů.

„Oproti živelně se vyvíjející horní části je spodní část galerie z větší části zatemněná a rozčleněná do komorních koncentrovaných vjemů,“ dodává autor výstavy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video