Lidé používali oheň cíleně už před milionem roků | E15.cz

Lidé používali oheň cíleně už před milionem roků

oheň, ilustrační foto
oheň, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé věděli jak nakládat s ohněm zřejmě už před milionem roků, což je asi o 600 tisíc let dříve, než o čem svědčily dosavadní důkazy. Server Sme.sk píše, že k tomuto závěru došli vědci z univerzity v Bostonu na základě zkoumání ohořelých kostí a rostlin objevených v jihoafrické jeskyni Wonderwerk.

Tým, který vedl archeolog Francesco Berna, zveřejnil výsledky zkoumání usazenin a archeologických nálezů v magazínu PNAS. Vědci našli zuhelnatělé úlomky kostí a rostlinný popel, které jsou podle nich výsledkem hoření v jeskyni.

Kosti a rostliny nebyly vystavené teplotě vyšší než 700 stupňů Celsia. Relativně nízká teplota nasvědčuje tomu, že jeskynní lidé oheň kontrolovali a udržovali.

Získané schopnosti kontrolovat oheň mělo velký význam pro další vývoj člověka coby druhu. Až do nynějška byla tato schopnost známá jenom u Homo sapiens a Neandertálců. Podle nových zjištění jedl tepelně zpravovanou potravu už i Homo erectus.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.