Muži ve zbrani. Další Pratchett v divadle | E15.cz

Muži ve zbrani. Další Pratchett v divadle

Moravské divadlo uvádí další hru podle kultovní fantasy série Terryho Pratchetta Zeměplocha.

Po úspěchu inscenace Maškaráda se režisér Michal Zetel s dramaturgem Moravského divadla Miroslavem Ondrou připravili pro olomoucké diváky další příběh ze Zeměplochy od spisovatele Terryho Pratchetta. Tentokrát vsadili na fantasy detektivku plnou trpaslíků a vlkodlaků Muži ve zbrani.

„Když jsme před více než rokem a půl připravovali Maškarádu, byla to pro většinu souboru nová zkušenost. S Pratchettovou poetikou se teprve postupně seznamovali a někteří ani během zkoušení úplně nepřijali jeho svérázný humor. V případě Mužů ve zbrani už herci věděli, do čeho jdou, takže příprava byla jednodušší,“ popsal přípravy dramaturg Ondra.

Zkrácený děj

Režisér Zetel opět vycházel z dramatizace Stephena Briggse v překladu pratchettovského specialisty Jana Kantůrka. „Jsou to velmi dobří přátelé, nemluvě o tom, že jsou si čím dál víc podobní i vzhledově,“ přiblížil s úsměvem Zetel.

S úpravou textu si dal obrovskou práci. „Pokud by to měla být otrocká adaptace, trvala by inscenace přes čtyři hodiny. Postupně jsem se zbavoval několika dějových linek a postav. Mrzelo mě, že jsme při krácení museli vynechat řadu vtipných situací,“ popsal Zetel.

Jednu z hlavních rolí, kapitána městské Noční hlídky Samuela Elánia, si zahrál blonďatý Olomoučan Petr Kubes. „Rozhodně nepatřím k nějakým velkým znalcům Pratchettova díla, ale jeho humor je mi blízký. Navíc postava kapitána byla zajímavá herecká příležitost,“ řekl o roli Kubes.

Nejbližší představení Mužů ve zbrani je na programu v sobotu 5. června v sedm hodin večer. Pokud bude mít inscenace stejný úspěch jako Maškaráda, má už režisér Zetel vybrané další Pratchettovo dílo. „Můj vysněný projekt je Noční hlídka. Je to spíše temná detektivka s výbornou atmosférou,“ sdělil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!