Na českém trhu přibývá dokončených prázdných bytů

Prodeje nových bytů v České republice stále váznou. Doby, kdy developerské firmy prodávaly byty ještě před dokončením, jsou už dávno pryč.

V některých regionech je až třetina novostaveb stále bez kupce, v celé republice jde řádově o tisíce bytů. V určitých projektech může trvat až roky, než nové byty najdou svého majitele. Dostatek volných bytů je jak v regionech, tak i v hlavním městě. Například v Brně je podle odhadu realitních kanceláří v některých dokončených projektech přibližně deset procent neprodaných bytů, na Vysočině či ve Zlínském kraji to může být až mezi 20 a 30 procenty. V Praze je podle analytika poradenské společnosti King Sturge Ondřeje Novotného prázdných kolem třech tisíc nových bytů.

#####Odrazuje zejména vysoká cena

Spolumajitel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Ivan Žikeš soudí, že například v případě prázdných bytů v Karlovarském kraji hrozí, že byty zůstanou neobsazené i několik let. „Kupce odrazuje hlavně vysoká cena,“ uvedl. Hospodářská krize přiměla mnohé developery k odložení zvláště větších projektů.

#####Může za to horší přístup k hypotékám

Stagnaci na bytovém trhu podle některých názorů způsobuje také obtížnější přístup k hypotékám. „Před dvěma lety dostalo bez problémů hypotéku devět z deseti klientů, v současnosti na ni většina nedosáhne. Banky požadují vyšší spoluúčast, stoprocentní hypotéky téměř nedávají,“ uvedl Jaromír Grégr ze společnosti Reality Grégr působící na Písecku. Nabídkové ceny bytů v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovaly také v prvním čtvrtletí v dalším poklesu. Ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2009 se od ledna do března snížily o 1,3 procenta.

Odborníci ale současně uvádějí, že nabídkové ceny se liší od konečných cen, které kupující skutečně zaplatí. V případě cen, za které se nakonec nemovitosti na trhu skutečně prodají, mají statistici dosud k dispozici jen odhady za první dvě čtvrtletí 2009. Od dubna do června loňského roku se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížily v Česku o 8,6 procenta. V Praze realizované ceny bydlení klesly o 6,3 procenta, mimo hlavní město o 9,7 procenta.

#####Klesá počet zahájených bytů

Zatímco v Praze některé developerské firmy již přestávají maskovat zlevnění bytů za akční slevy a bonusy, v některých regionech se prý dosud ceny stavitelů příliš nezměnily. „Krize se projevila zejména v poklesu cen ve starší zástavbě, developeři na ni moc nereagovali,“ řekl majitel liberecké společnosti Patria Reality Pavel Hála. Počet zahájených bytů v únoru podle nejnovějších čísel ČSÚ poklesl meziročně o 33,2 procenta na 1829 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech se snížil o 7,5 procenta.