Pařížský soud odmítl návrhy zakázat přepravní služby Uber | E15.cz

Pařížský soud odmítl návrhy zakázat přepravní služby Uber

Uber, San Francisco.
Uber, San Francisco.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pařížský obchodní soud v pátek odmítl návrhy zakázat americké společnosti Uber provozovat ve Francii její alternativní taxislužbu. Nařídil ale firmě, aby provedla změny ve své mobilní aplikaci, která zprostředkovává kontakt mezi zákazníky a řidiči.

Uber začal nabízet své služby ve Francii v tomto roce a na jeho francouzskou pobočku podalo žaloby několik domácích taxikářských asociací. Obviňují Uber z nekalé konkurence, protože jeho řidiči nemuseli splnit zákonné požadavky kladené na ně. Kvůli tomu zakázal služby Uber v září německý soud.

Pařížský soud ale nařídil Uberu, aby odstranil ze své aplikace zmínky o tom, že jeho řidiči mohou legálně provozovat přepravu jako taxislužba. Podle soudu musí firma respektovat zákony a vyžadovat po řidičích, aby se po každé jízdě vrátili do garáží a nesháněli během jízdy nové klienty. Navrhovatelům zákazu vzkázal, že případnou příští žalobu musí podat u trestního soudu.

Dnešní rozhodnutí je velmi pozitivní

„Dnešní rozhodnutí je velmi pozitivní,“ řekl šéf Uber France Thibaud Simphal. Podle něj může servis UberPop ve Francii nadále fungovat.

Uber svůj servis UberPop, který provozuje v některých evropských zemích, označuje za zprostředkování spolujízdy. To ale v říjnu označil pařížský soud za podvodnou praktiku, protože jde fakticky o placenou přepravu cestujících, a firma kvůli tomu musela zaplatit pokutu 100 tisíc eur (2,8 milionu korun).

Zákazy ve Španělsku či Nizozemí

Tento týden Uberu zakázal poskytovat služby ve Španělsku tamní soud, rovněž na podnět provozovatelů běžné taxislužby. Předtím soud v Nizozemsku zakázal nabízet službu UberPop.

Uber zákazníkům umožňuje spojit se prostřednictvím stažené mobilní aplikace s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj. Proti službám Uberu se ale v řadě zemí vzedmula vlna odporu mezi tradičními taxikáři, kteří si stěžují, že jejich konkurenti nemusejí na rozdíl od nich platit licence a dělat si zkoušky.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, zažil v poslední době obrovský rozmach. Jeho tržní hodnota se vyšplhala už na 40 miliard dolarů (zhruba 890 miliard korun). V Evropě firma provozuje servis ve 25 městech včetně Prahy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video