Realitní investoři v Evropě se zaměřují na klíčové investice, méně riskují | E15.cz

Realitní investoři v Evropě se zaměřují na klíčové investice, méně riskují

Zájem o riskantní investice do realit v Evropě od počátku roku 2011 vzrostl o 43 procent, zatímco na celosvětové úrovni o 46 procent, nejvýrazněji v Kanadě o 64 procent. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Colliers International v Evropě 64 procent dotázaných investorů uvedlo, že navýšení jejich investic do nemovitostí je více než pravděpodobné. Nicméně objem vhodných projektů je stále znepokojující pro 49 procent z nich. Nabídka projektů „na prodej“ zůstává klíčovou bariérou expanze a více než 54 procent uvádí, že je zaměřeno na klíčové projekty s návratností investic 5 až 10 procent. Celkem 57 procent investorů oznámilo, že jejich chuť riskovat se od počátku roku nezvýšila.


„Vzhledem k pokračující averzi investorů k riskantním investicím a nedávným investičním trendům v Evropě, budeme i nadále svědky snah o nákup kancelářských nemovitostí v Londýně a Paříži. Těsně je bude následovat Německo se svými maloobchodními nemovitostmi na celém území a Hamburk s nabídkou kancelářských budov,“ řekl Ewen Hill, ředitel mezinárodních investic z Colliers International UK.

Ukazatelé nákladů na zajištění financí pro nákup nemovitostí nevykazují žádné zlepšení. Přes dvě pětiny evropských investorů hlásí nárůst finančních nákladů a 44 procent jich uvádí, že nezaznamenali žádnou změnu. Oproti tomu 68 procentům dotázaných investorů z Kanady potvrdilo, že náklady na obhospodařování dluhu jim klesly. Co se týče cyklu obsazenosti, většina dotázaných respondentů uvedla, že poptávka po kancelářích roste stejně jako nájemné. Jelikož ale investoři momentálně upřednostňují právě investice do realit vyšší kategorie, je velice pravděpodobné, že výsledky v této oblasti trhu nejsou zcela přesné a následně tedy plně nereflektují spíše temnější výhled sekundárního trhu.

Při pohledu do budoucna téměř dvě třetiny evropských respondentů očekávají, že se v následujících 12 měsících cyklus zlepší. Nicméně investoři nejsou příliš optimističtí ohledně růstu nájemného. Dvě třetiny si myslí, že nájemné nepřesáhne míru inflace v dalších pěti letech. V kontrastu s tímto očekáváním investoři v Austrálii a na Novém Zélandu věří, že nájemné inflaci přesáhne. Při pohledu na atraktivitu nemovitostí jako vhodné příležitosti k investicím ve srovnání s obdobím před deseti lety většina evropských investorů (62 procent) uvedla, že se nezvýšila. Změny pracovních postupů na trhu s kancelářskými nemovitostmi a zejména nástup on-line maloobchodu měly negativní dopad na nízkou kvalitu nemovitostí na sekundárních trzích, které se staly nemoderními.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!