Realitymix.cz vytvořil trendové křivky cen bydlení | E15.cz

Realitymix.cz vytvořil trendové křivky cen bydlení

Ceny bytů ve většině tuzemských regionů klesají. Jednou z mála výjimek je Praha, kde se po výrazném poklesu na počátku roku ceny stabilizovaly. Naopak ve většině krajských měst pokračuje mírný cenový pokles.

Vyplývá to ze statistik cen nemovitostí, které od počátku letošního roku připravuje přední tuzemský realitní portál Realitymix.cz. Tento portál zvolil jako nejpřesnější model, který nejlépe vystihuje cenové trendy a zahrnuje všechny nabízené byty, nabídkovou cenu přepočtenou na jeden metr čtvereční podlahové plochy. Statistická data se vypočítávají z celkového počtu bezmála 50 tisíc nabízených bytů v rámci celé České republiky.

„Právě souhrnné údaje ukazují, že v České republice stále ještě v naprosté většině regionů jdou ceny nabízených bytů dolů,“ říká Jan Štěp, ředitel portálu Realitymix.cz. Velkou předností statistických údajů je jejich aktuálnost. Realitymix.cz exportuje statistická data na své webové stránky na začátku každého měsíce. „Data jsou v tu chvíli maximálně jeden den stará,“ konstatuje Jan Štěp. Takto rychle neumí data zpracovávat nikdo z konkurence.

#####Služba pro návštěvníky portálu

Tvorbu statistik portál Realitymix.cz chápe jako službu pro návštěvníky webových stránek. „Lidé si tak mohou porovnat, jaké jsou průměrné ceny, což jim výrazně ulehčuje jejich cenová rozhodnutí, ať už jde o zájemce o koupi nebo prodávající. V posledních měsících naše statistiky využívají i největší realitní sítě a pomáhají jim při určování cen nemovitostí zařazovaných do prodeje,“ uvádí Jan Štěp.

Z údajů z posledních pěti měsíců připravili odborníci ze serveru trendové křivky pro největší tuzemská města. Ty mají napovědět, jakým směrem by se ceny mohly v příštích měsících vyvíjet. „Zatím jsme se rozhodli takto sledovat Prahu, Brno a Ostravu. V hlavním městě je patrné, že ceny zde po období předchozího výrazného propadu mají tendenci k mírnému růstu, který by mohl pokračovat i v období do konce letošního roku,“ vysvětluje Jan Štěp.

#####Křivka v Brně předpovídá další propad cen

Odlišná je situace v Brně. Trendová křivka zde ukazuje na možný mírný propad cen v příštích měsících nebo cenové kolísání. To je charakteristické i pro předchozí měsíce, brněnské ceny nemají jednoznačný vývoj. Naproti tomu jasný je cenový trend v Ostravě. Pokles cen je v severomoravské metropoli trvalý. Jeho tempo se nicméně zvolnilo a ke konci roku by již ceny podle tohoto modelu mohly přestat klesat. Vývoje cen bytů bude Realitymix.cz sledovat i nadále tak, aby bylo možné trendové křivky upřesňovat na základě delší časové řady údajů. Záměrem je tyto trendové údaje tvořit z dat všech krajských měst. Portál je začne uveřejňovat i na svých stránkách.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!