Telefony Samsung nejdou na odbyt. Firma čeká historický propad zisku | E15.cz

Telefony Samsung nejdou na odbyt. Firma čeká historický propad zisku

Samsung,  Galaxy S5 smartphone
Samsung, Galaxy S5 smartphone
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slabý prodej chytrých telefonů zřejmě srazí zisk jihokorejského výrobce elektroniky Samsung Electronics až o 60 procent. Pokles ve třetím čtvrtletí má být nejvyšší za tři roky. Výhled prodeje chytrých telefonů na čtvrté čtvrtletí je zatím podle společnosti nejistý a za celý rok by tak Samsung mohl vykázat první pokles zisku od roku 2011.

Samsung je největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Jeho podíl na trhu s chytrými telefony však podle údajů Strategy Analytics v posledních dvou čtvrtletích klesl. V segmentu prémiových telefonů ho překonává konkurenční Apple se svým přístrojem iPhone, v segmentu levnějších přístrojů pak čínští konkurenti Lenovo a Xiaomi.

Firma oznámila, že podle předběžných výsledků se její provozní zisk za třetí čtvrtletí zřejmě snížil z loňského rekordu o 59,7 procenta na 4,1 bilionu wonů (83,6 miliardy korun). To je nejhorší výsledek od druhého čtvrtletí 2011.

Zisk také klesl již čtvrté čtvrtletí za sebou. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali snížení na 5,6 bilionu wonů. Tržby mají klesnout o pětinu.

Konec dobrých dnů

V mobilní divizi se má zisk propadnout na více než dva biliony wonů z loňských 6,7 bilionu wonů. Mobilní divize se loni na celkovém provozním zisku podílela téměř 70 procenty. Mnoho analytiků a investorů se domnívá, že mobilní divize Samsungu má své nejlepší dny za sebou.

Světlým bodem je dlouhodobě čipová divize. Samsung v pondělí oznámil, že investuje 14,7 miliardy USD (319,8 miliardy korun) do nové továrny na výrobu čipů v Koreji. V továrně má vzniknout 150 tisíc nových pracovních míst.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video