TEXTEM I OBRAZEM: Africký wrestling | E15.cz

TEXTEM I OBRAZEM: Africký wrestling

Michal Novotný

Na zapomenutou vesnici Gandiaye hluboko v rovinatém vnitrozemí afrického Senegalu pomalu padá soumrak. Cestou ve stínu mohutných baobabů se domů vracejí muži s motykami, kteří celý den dřeli na neúrodných políčkách. Za nimi ženou stáda pastevci. Po hlavní silnici přijíždí od Kaolacku rozhrkaný kouřící autobus nacpaný lidmi. Při odjezdu řidič zjišťuje, že většina pasažérů vystoupila tady uprostřed pustiny, nevěřícně kroutí hlavou a pokračuje dál k hlavnímu městu Dakaru.

Cestující, pasáci i farmáři směřují za zvukem bubnů k prašnému plácku, který je obestavěn plastovými židlemi. Místa k sezení na židlích jsou vyhrazena jen nejbohatším. Ostatní postávají kolem, nebo dokonce lezou na stromy, aby dobře viděli. K bubnům se přidávají hlubokými hlasy snad stokilové ženy. Při zpěvu tančí, úplně se nadnášejí a zapomínají na svoji váhu, jako by pro ně ani neexistovaly zákony gravitace. Písně oslavují muže, udatné bojovníky. Jejich sílu a obratnost.

A ti už nastupují skoro nazí doprostřed vesnické zápasnické arény. Na krku se každému houpe váček s kouzlem gri-gri a před samotným zápasem se ještě polévají magickým olejem. Senegal je sice muslimská země, ale tito muži nenechávají nic náhodě. Začíná série nelítostných zápasů. Nebojuje se kvůli umístění v tabulkách, po vyhraném šampionátu jim nikdo nepověsí na krk blyštivé medaile. Rvou se o svoji budoucnost. O svůj život. V prachu vesnických arén může začít jejich cesta z chudoby k nevídanému bohatství a slávě.

Africký wrestling Autor: Michal Novotny
Před zápasem na stadionu v Kaolacku panuje napjatá atmosféra. Z ochozů přihlížejí tisíce lidí a ty méně šťastné vytlačuje armáda a policie od bran nekompromisními ranami pažbami samopalů

Africký wrestling Autor: Michal Novotny
Zápasník Lademba Faye předcvičuje svým přátelům v buši u vesnice Thioupane. O několik dní později se někteří z nich zúčastní vesnického šampionátu v Gandiaye

Stejně jako v jiných chudých zemích opouštějí venkované v Senegalu a Gambii své domovy a míří do městských slumů za svými sny o lepším životě. Přinesli s sebou i tradiční zápasnické umění, které má kořeny v dávném válečnickém umění kmene Sererů. V přelidněných městech pak našli dostatek diváků toužících po vytržení z každodenních starostí. Brzy se objevili první sázkaři, promotéři i sponzoři a ve sportu se začaly pohybovat pěkné peníze. Vyrostly školy, kamenné arény a dnes zájmu o zápasníky nestačí ani velké stadiony, jejich souboje přenáší celostátní televize. Největší šampioni bojují v jednom jediném zápase v přepočtu o dva až čtyři miliony korun.

Africký wrestling Autor: Michal Novotny
Zápasník se před zápasem na stadionu v Kaolacku polévá magickým olejem. Na krku mu visí amulet gri-gri

Šampioni jsou skutečnými celebritami. Kam se na ně hrabou fotbalisté, zpěváci nebo herečky! Jenže sen o zbohatnutí se splní jen hrstce z nich. Z pěti tisíc registrovaných zápasníků vydělává opravdu velké peníze sotva tucet. Ostatní běhají v roztrhaných teniskách denně nespočet kilometrů rozpálenou africkou buší, místo činek vytahují nad hlavy pytle s pískem, každý den dvakrát do úmoru trénují techniku a doufají, že se třeba jednou i oni probojují až na vrchol.

Autor: Michal Novotný

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.