Úspěšný návrat po pěti letech | E15.cz

Úspěšný návrat po pěti letech

Jiří Podhájecký Ostrava

Kulturista František David pět let aktivně nezávodil. K závodění ho opět přemluvil jeho čtyřletý syn.

Mimořádně vydařený rok 2009 má za sebou jednapadesátiletý kulturista František David. Nejdříve skončil na červnovém mistrovství Evropy v Rumunsku druhý a o půl roku později se mu v Polsku podařilo vybojovat dokonce titul mistra světa. Jako třešničku na dortu pak získal i republikový titul. To vše v kategorii masters nad padesát let. „Je to obrovský úspěch. Navíc jsem rád, že se mi to podařilo dokázat po pěti letech pauzy, kdy jsem už nemyslel, že budu závodit. Na ten nápad mě přivedl můj čtyřletý syn, který našel v šuplíku nějaké mé fotky z doby, kdy jsem závodil. Přál si, aby mě ještě mohl vidět na nějakých závodech. Jsem rád, že jsem mu to mohl splnit a ještě tak úspěšně,“ řekl David.

David vzpomíná na Portugalsko

Úspěšný kulturista se věnuje náročnému sportu více než třiatřicet let a svůj první titul mistra republiky získal už v roce 1983. „Jsem asi jediný, kdo má mistrovské tituly z dob, kdy jsme byli ještě ČSSR, poté ČSFR a ČSR,“ pověděl David. Největší úspěch ale David dosáhl v roce 1999 na mistrovství světa v Portugalsku. „V jednotlivcích jsem skončil na čtvrtém místě a tímto výkonem jsem pomohl v soutěži družstev k celkovému prvenství na šampionátu,“ pověděl David. Po těch všech letech strávených v posilovnách a na soutěžích si David stále kulturistiku užívá. „Když na závody přijde početné obecenstvo, které fandí, je to pro mě nejkrásnější okamžik. Stalo se mi, že jednou na mezinárodních závodech v Katovicích jsem začal svoji sestavu a lidi byli tak uneseni, že jsem neslyšel hudbu a pózoval jsem jen podle jejich fandění a potlesku,“ zavzpomínal David. O tom, že kulturistika patří k jednomu z nejnamáhavějších sportů patří i fakt, že příprava na jednotlivé závody začíná už daleko dopředu. „Půl roku před nějakou akcí začíná má příprava,“ prozrazuje David. „V tělocvičně neposiluju, ale vyloženě dřu. Musím omezit stravu. Když jsem někomu prozradil, z čeho se skládá můj jídelníček před závody, nevěřil. Jím jen rýži a věci dělané jen na vodě. Zato po závodě si všechno vynahradím. Mám rád kačenku s knedlíkem, bůček a podobné dietní bomby. Pak se opravdu nehlídám,“ prozrazuje labužnicky David.
I když má David za sebou řadu ocenění a cen, není to stejné jako u ostatních sportů. „Kulturistika je na bázi amaterizace a je jen na svazu kulturistiky, jestli vám za dobrý výsledek dají nějakou korunu. Já si ale nestěžuji. Kulturistiku mám rád,“ pověděl David. Mnohonásobný mistr republiky se v současné době živí jako fittnes trenér v jednom ostravském fittnes centru. „Práce mě baví a musím říct, že cestovné a veškeré výdaje, které se týkají se závody si hradím sám. Ve fitku pracuji už devět let a k mým klientům patří třeba bývalý hokejista a současný trenér Miloš Holaň,“ pravil David, který vyhrál ve svém milovaném sportu každou trofej a už těžko hledal motivaci. A teď v něm uzrálo rozhodnutí. „Nekončím. Pokusím se závodit ve vyšší váhové kategorii. Je to nová motivace. Na některých závodech jsem cítil, že jsem třeba o třídu lepší než někteří závodníci a to mě až tolik nebavilo. Teď to bude mnohem těžší a to já potřebuji,“ prozradil David. Mnoho lidí má kulturistiku zafixovanou jako nepoctivý sport, kde si všichni pomáhají nedovolenými přípravky. „Vím, že to v kulturistice existuje. Znám ale spousty lidí, kteří dokázali bez těchto látek velké věci. Každý, kdo dělá kulturistiku, podepsal papír, kde se bude zdržovat v případě kontroly na doping a já jsem jedině rád, že to takhle je,“ sdělil David.

Autor: Jiří Podhájecký Ostrava
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!