V Jablonci zanotují učitelé Boowieho | E15.cz

V Jablonci zanotují učitelé Boowieho

Na sever Čech přijedou legendy evropské hudební scény The Young Gods. Lístky na koncert rychle mizí.

Švýcarští The Young Gods, jedna z nejvlivnějších nezávislých kapel devadesátých let, zavítá v druhé polovině února do Jablonce nad Nisou. V Eurocentru odehraje jeden ze šesti českých koncertů na turné k novému albu Everybody Knows. Zpráva o tom, že veteráni hudební scény dorazí do severočeského města, vyvolala mezi fanoušky obrovský zájem. Lístky jdou na dračku, jablonecká kina navíc přidávají filmový dokument.
„Koncert jsme museli domlouvat hodně dlouho dopředu. Dostat je k nám, do Jablonce, nakonec tak složité nebylo, protože už máme mezi muzikanty dobré renomé,“ řekl za organizátory Jan Ocilka z Eurocentra. Poptávku fanoušků dokazuje počet dosud prodaných vstupenek. „Na to, že je koncert až za měsíc, předprodej se svižně hýbe,“ potvrzuje Ocilka. Lístky si zájemci mohou pořídit nejen v pokladně Eurocentra, ale také v prodejních místech E – vstupenka. Na místě už je nemusí koupit. Hudební večer čeká na příznivce švýcarských bardů v sobotu 26. února. Ovšem ještě dřív se mohou diváci „namlsat“ v úterý 15. února v jabloneckém kině Junior, kde v ten večer promítnou hodinový dokumentární film Lonely Pioneers – The Young Gods. Divákům film ukáže střípky z více než pětadvacetileté historie kapely, která ovlivnila světovou hudební scénu. Za svůj vzor ji označují hvězdy jako Mike Patton, The Edge z U2 nebo David Bowie. Na jablonecký koncert chce vyrazit i jejich liberecký fanoušek Radim Pochop. „The Young Gods jsem pro sebe objevil někdy v roce 1990. To ještě zpívali francouzsky. Bylo to zvláštní a výjimečné,“ vzpomíná Pochop. Jejich hudba, založená na elektronice, ho uchvátila. „V té době jsem navíc poslouchal podobně zaměřené kapely, například Front 242, NIN, Depeche Mode, Nitzer Ebb. Z českých třeba Vanessu. The Young Gods jsem pak viděl naživo dvakrát v Praze,“ vypráví fanoušek. Dodnes má doma schovaný lístek z jejich koncertu v Lucerně z roku 1995.
Švýcarští muzikanti svůj styl s časem postupně proměňovali, a tak dnes jejich hudba zní trochu jako mix The Doors a Prodigy. „Jejich poslední věci už jsem moc nesledoval, a tak si zřejmě do Jablonce zajedu zavzpomínat,“ dodává Pochop.

Hvězd bude víc

Není to poprvé, co se podařilo pořadatelům do jabloneckého Eurocentra přilákat hudební světovou ikonu. „Je to pro nás jedna z důležitých akcí, kterou významem můžeme srovnávat třeba s koncertem Katatonie, který pořádali liberečtí kolegové u nás v Jablonci nebo s vystoupením Bobana Markoviče,“ míní Ocilka.
Těšit se mohou hudební fajnšmekři i na další pecky. „Prozrazovat ale dopředu zatím nic nebudeme. Návštěvníci se ale mají na co těšit,“ doplnil Ocilka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!