Poučení z windfall tax: Daně jsou pro stát jako droga, odvyknout si je velmi těžké
Ministr financí Zbyněk Stanjura si rozmyslel svůj původní záměr krátit platnost windfall daně o rok a zrušit ji už letos. Vymlouvá se přitom na to, že mimořádné zdanění dosud nepokrylo náklady státu s pomocí lidem a firmám v energetické krizi. Lze to přepočítávat horem a dolem a přít se, co všechno do té pomoci patří, ale tak jako tak je to liché.
Komentář původně vyšel na Reflex.cz.
Pomoc skončila s prosincem loňského roku a byla součástí výdajů loňského rozpočtu. Na co nestačilo zdanění, pokryl státní dluh. O nějakém doplácení do výše celkových nákladů by mělo cenu se bavit tehdy, pokud by byl letos rozpočet v principu vyrovnaný a windfall tax snižovala zadlužení, které kvůli krizi vzniklo. To se ale neděje. Mimořádné zdanění letos pokrývá další běžné výdaje státu a snižuje tak letošní deficit, který je i tak s výškou 252 miliard korun hodně vysoký. A totéž bude fungovat příští rok.
Přijdou další mimořádné daně?
Windfall daň je přitom problematická tím, že dominantně zasahuje jedinou firmu, kterou je společnost ČEZ vlastněná ze sedmdesáti procent státem. Zdanění velkého dílu jejího zisku šedesátiprocentní daní tak fakticky znamená, že stát si z firmy bere vydělané peníze daní, čímž se vyhýbá povinnosti dělit se spravedlivě o výnosy hospodaření se 160 tisíci soukromých akcionářů formou dividendy. Část z nich kvůli tomu hrozí žalobou, čemuž se nelze moc divit, přestože šance na úspěch u soudu zřejmě není nijak velká.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!