Akcie, měny & názory Martina Pavlíka: Hledání prostoru pro možný růst | E15.cz

Akcie, měny & názory Martina Pavlíka: Hledání prostoru pro možný růst

Martin Pavlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké akciové indexy se dostaly na rekord, řada titulů je teď podle analytiků příliš drahá. Lze ještě na akciových trzích najít „podhodnocené“ tituly a sektory? Co například ty cyklické, které jsou těsně spjaty s makroekonomickým rytmem?

Každá krize byla něčím specifická, což platí také o současné krizi koronavirové. Neobvyklá byla tentokrát rychlost, s jakou se akciové trhy díky stimulům centrálních bank a vlád dokázaly vzpamatovat z prudkých poklesů a umazat většinu ztrát.

Vedle toho nebyl úplně standardním scénářem rychlý růst cen průmyslových kovů, jako jsou měď, hliník, zinek, železo a podobně. Podle chování investorů v minulosti by navíc například pozitivní výkonnost bankovního sektoru měla předcházet růstu technologického sektoru.

To se však nestalo a bankovní sektor výrazně zaostává za průměrnou výkonností trhu. Pokud je tak trh pozitivně nastaven na mnoho sektorů a věří v oživení ekonomik a sílu spotřebitele, mělo by se začít dařit právě i momentálně atraktivně ohodnocenému sektoru bank nebo těžařům ropy a plynu.

Komerční banky již předběžně vytvořily oprávky k části očekávaných nesplacených úvěrů spojených s koronakrizí a kapitálově jsou na tom lépe než před minulou finanční krizí.

Pomoci by alespoň v regionu střední a východní Evropy měla také normalizace měnových politik centrálních bank. V neposlední řadě by se některé banky mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend. 

Pokud jde o ceny akcií společností ze sektoru ropy a plynu, měly by pozitivně reagovat na růst cen surové ropy. Ta by se postupem času měla s probíhajícím ekonomickým oživením posunout výše nad těžební náklady.

Autor je portfolio manažer Conseq Investment Management

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.