H-System aneb Horor v Horoměřicích. Glosa J. Havligerové | e15.cz

Glosa Jany Havligerové: Horor v Horoměřicích

Jana Havligerová

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jsou to běžné řadové domky v katastru obce Horoměřice. Nestály by za povšimnutí, kdyby nehrály roli v jednom z největších polistopadových skandálů jménem H-System.

Nejvyšší soud teď napsal prozatímní tečku za částí příběhu, který má kořeny v minulém století. Zhruba šedesát rodin obývajících osm ze zmíněných domů se má do měsíce vystěhovat. Bez náhrady.

Rozsudek přišel po 17 letech sporů. Jedná se o hrstku lidí, kteří se po pádu H-Systemu rozhodli do zkrachovalého projektu vložit další vlastní peníze, aby mohli bydlet.

Jistě můžete říct, že to byla nerozvážnost. Nesuďte ale rychle, spoléhali na dobrozdání právníků a zřejmě i na toleranci nebo snad šlendrián tehdejšího konkurzního správce. Ten další už tolerantní nebyl. Vynést soud nad příběhem dotčených rodin je obtížné, pro laika prakticky nemožné.

Kauza H-System se táhne 25 let. Čtěte více zde >>>

Co je ale kromě věci samé zarážející, je délka soudních sporů. Obyvatelé domů zestárli, náhradní bydlení si mají shánět v době, kdy nejsou na vrcholu sil ani výdělků. Spor jistě poputuje k Ústavnímu soudu. Snad další verdikt padne ještě za jejich života. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery