Komentář Petra Peška: Čapí hnízdo na rozcestí | E15.cz

Komentář Petra Peška: Čapí hnízdo na rozcestí

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Konec policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je dobrou zprávou. Bez ohledu na to zda premiér Babiš a jeho byznysoví a rodinní blízcí nakonec skončí u soudu, nebo ne. Nejhorší by bylo, pokud by se celé vyšetřování táhlo a pomalu, nenápadně vyšumělo do ztracena.

A je to zpráva nejen dobrá, ale i mimořádně vážná. Nyní se totiž premiér Babiš a s ním svým způsobem i celá společnost ocitli na rozcestí. Buď je podezření z dotačního podvodu opravdu na místě, čemuž nasvědčuje i policejní návrh na obžalobu, nebo se vyšetřovatelé mýlí a je čistý jak lilie. Či snad jde o „zpolitizovaný“ a „organizovaný komplot“, jak ve své podrážděné reakci premiér uvedl?

Poslední varianta by byla mimořádně závažná a svědčila by o tom, že žijeme v policejním státě, že se tu dá vést trestní stíhání na objednávku – jak ostatně Andrej Babiš už rozhlašoval v parlamentu – a nemůžeme se spolehnout ani na nestrannost státních zástupců. A pokud to tak není, tak máme premiéra, který se nejen namočil do 50milionového dotačního podvodu, ale který zároveň znevěrohodňuje práci vyšetřovatelů a potažmo i justice. A to už je hodně silná káva.

Prozatím se premiéru Babišovi podařilo snížit laťku toho, co je u vrcholných politiků přijatelné a co ne. Neboli, že sice i u nich o konečné vině rozhoduje soud – a do té doby se na obviněné kouká jako na nevinné, což stále platí i u Andreje Babiše a spol. – ale že na rozdíl od ostatních občanů už samotné závažné podezření s možnou obžalobou je problém. Problém, který u vrcholného politika nebývá slučitelný s jeho funkcí.

Toto pravidlo ale Andrej Babiš neuznává a ani to nepředstírá. Ostatně není to jediná věc, kde se jeho hodnotový systém liší od představy o správném a odpovědném politikovi. Na to jsme si ale už zvykli a teď nezbývá čekat, k jakému rozuzlení kauza Čapí hnízdo dospěje. Zda skutečně skončí u soudu, a pokud ano, s jakým výsledkem.


S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video