Pavla Palaščáková: Není diktátor jako Viktátor | E15.cz

Pavla Palaščáková: Není diktátor jako Viktátor

Viktor Orbán
Viktor Orbán
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Zatímco maďarský kabinet o víkendu vyznamenával lidi spjaté s krajní pravicí, protestovali protivníci premiéra „Viktátora“ Orbána v ulicích. Padly i konkrétní návrhy, jak s jeho samovládou skoncovat, například rezignace prezidenta.

Bezva nápad, do měsíce si Fidesz zvolí poslušnějšího. Další těžký kalibr – bojkot voleb. V podstatě jediným zákonem, jejž se premiér po odporu ústavního soudu neodvážil vtělit přímo do ústavy, byla povinná registrace voličů. Kritici tvrdili, že by jasně nahrávala disciplinované pravici. Pokud odpůrci vlády nepůjdou hlasovat vůbec, dostane Fidesz víc, než chtěl. Je ale třeba říci, že tuto pomoc ani nepotřebuje. Mezi rozhodnutými voliči má 41procentní podporu.

Kdyby to nestačilo, druzí jsou s polovičním ziskem extremisté z Jobbiku. Je tak zřejmé, že spoustě Maďarů se tažení proti nadnárodním firmám a stejně tak bezdomovcům, homosexuálům a nevlasteneckým studentům zamlouvá.
A zbylé nedokázala opozice za tři roky vládních excesů přesvědčit, že by byla lepší volbou.

Celý svět hloubá, jaký je papež František. Nejvíc oceňuji rozbor slovenského církevního analytika Imricha Gazdy: „Někteří si kladli otázku, zda pokorná gesta nového papeže nejsou jen pózy. Jeho vystupování ale ukazuje, že takový opravdu je. Před líbáním ruky dává přednost objetím a přátelským šťouchancům. Bude to papež silných gest jako Jan Pavel II. Když však předstoupí před masy, má v očích i plachost Benedikta XVI.“

Maďarské hrátky s Evropou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.