Zápisník Adély Čabanové: Chovatelé brouků | E15.cz

Zápisník Adély Čabanové: Chovatelé brouků

Zápisník Adély Čabanové: Chovatelé brouků
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Česko zažívá nejhorší kůrovcovou kalamitu za stovky let. Podle ministra zemědělství za to mohl ředitel Lesů ČR, a tak ho odvolal. Podle nového pověřeného ředitele Lesů ČR za to může zákon o veřejných zakázkách. Podle premiéra za to může bývalý ministr zemědělství. Podle soukromých majitelů lesů za to mohou české vlády. 

Pojďme to zjednodušit. Už v padesátých letech odborníci věděli a varovali, že smrkové monokultury jsou nezdravé. Jak potom říkat všem, kdo nechali sázet převážně smrkové lesy od šedesátých let do současnosti? Chovatelé kůrovce. A co budou sázet na nynějších holinách?

O nebohého lýkožrouta smrkového se opírali i těžaři, co plundrovali Bělověžský prales v Polsku. V kácení je podpořil český prezident Miloš Zeman, který kvůli tomu minulý týden podstoupil projížďku pralesem v bryčce tažené koňmi.

Šlechtická rodina Kinských chce za stovky milionů revitalizovat největší rybník Středočeského kraje

Tato státnická návštěva zanechala nejspíš silný dojem. Už čtyři dny po ní polský ministr zemědělství kácení v pralese zakázal.

Aby to nevyznělo, že se u nás pro životní prostředí nic nedělá: novela vodního zákona lidem nařídí schovávat účtenky od odvozu fekálií, a to dva roky zpětně. To se to dbá o životní prostředí, když nejde o nové povinnosti pro majitele lesů ani velké zemědělce, ale pro lidi na vesnicích.

Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR
Textilní řetězec Vesna dál odmítá zvýšit mzdy. Oproti té průměrné vyplácí zhruba poloviční
Zetor ukázal vozidlo do války. Vyrobil obrněnec Gerlach
Poslednímu žabotlamu zbývají týdny. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř už vyřazených souprav
Šándor: Britské verzi o Skripalovi nevěřím, měl by být mrtvý

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!