Turecko zažije prudkou recesi. Pomoc zvenčí Erdoğan nepřipustí, předpovídá ekonom | E15.cz

Turecko zažije prudkou recesi. Pomoc zvenčí Erdoğan nepřipustí, předpovídá ekonom

Pádu turecké liry
Pádu turecké liry
• 
ZDROJ: ČTK

peak.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecká hlava státu se svými ambiciózními infrastrukturálními projekty, na které si vypůjčila v zahraniční měně, uvrhla Turecko do finanční krize či dokonce do hluboké recese. Výprodej turecké liry se podepisuje na kurzu eura i jiných měn. Tradičně naopak zpevňuje americký dolar a švýcarský frank, tedy měny, které jsou považovány za bezpečný přístav v době nejistoty. Na budoucností země půlměsíce se zamýšlí John Hardy, vedoucí oddělení forexu v Saxo Bank.

Co Turecko dovedlo k současné ekonomické situaci? 

Strukturálním základem celé krize je obrovský finanční schodek, kdy si zejména turecký soukromý sektor ale i vláda napůjčovaly obrovské částky v zahraničních měnách. Nicméně skutečný spouštěč současné krize je těžko identifikovatelný, z velké části jím ale může být signál, který vyslal turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, a to ten, že hodlá zakročit vůči nastavené měnové politice turecké centrální banky. Ta by potřebovala další zvyšování úrokových sazeb, aby zabránila vytrvalému znehodnocení domácí měny.

Jaké jsou možné scénáře budoucího vývoje? 

Turecko zcela jistě utrpí velké ekonomické škody a zažije prudkou recesi. Pokud nepřijde záchrana zvenčí, zdá se, že turecké banky budou muset restrukturalizovat své půjčky u evropských bank, což dále zhorší úvěrovou tíseň a zřejmě tedy dlouho potrvá, než budou zase ochotně poskytovat půjčky. Pomoc ze strany Mezinárodního měnového fondu je dost nepravděpodobná, protože prezident Erdoğan by takový krok vnímal jako ztrátu suverenity a kontroly nad politikou své země.

Jaká je úroveň měnové nestability v zemi? Je možné, že by způsobila globální finanční a ekonomické problémy?

Zejména pro zranitelné rozvíjející se trhy, například pro Jižní Afriku, tu jisté riziko „nákazy“ je, ale není důvod se okamžitě obávat globální finanční krize, pokud se z nějakého jiného důvodu nerozpoutá panika mezi investory. Koneckonců žijeme ve světě, který je zadlužený více, než kdy dříve. Otázkou zůstává, zda měnová nestabilita vyvolá rozsáhlé snižování podílu zahraničního kapitálu.

Celý rozhovor čtěte na Peak.cz>>>

Autor: peak.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video