Dokáže správně načasovat i oběd s Buffettem. Investor Guy Spier vystoupí v říjnu na Shifts

Guy Spier

Guy Spier Zdroj: e15

Dominik Stroukal

Pokud chcete investovat, poslouchejte Warrena Buffetta a snažte se rozumět tomu, kam posíláte peníze. Pokud ničemu nerozumíte, investujte jako Warren Buffett. A jestli máte přebytečných 12 milionů, jděte s Warrenem Buffettem na oběd. Ale nesnažte se být jako Warren Buffett, buďte sami sebou. I tak by se dal shrnout investiční příběh švýcarsko-izraelsko-německého investora Guye Spiera, který vystoupí 10. října v pražském hotelu Clarion jako jeden z hlavních řečníků druhého ročníku Shifts.

Jako dítě žil Spier postupně v Jihoafrické republice, izraelském Tel Avivu, íránském Teheránu a v Londýně, kde nakonec vystudoval finance a začal v oboru pracovat. V roce 1997 se v jednatřiceti letech rozhodl vydat svou vlastní cestou a založil investiční fond Aquamarine Fund.

Kdo ho k založení inspiroval a čí myšlenky chtěl kopírovat? Hádáte správně. Warren Buffett byl se svým fondem Berkshire Hathaway pro Spiera inspirací v investování. Aquamarine Fund nebyl nikdy nijak závratně velký, nikdy nemusel plnit přední stránky časopisů a ani nechtěl překonávat trh v násobcích. Pro Spiera bylo důležité, aby jeho investoři vydělávali stabilně a dlouhodobě.

K tomu mu v současnosti slouží portfolio firem, které dobře znáte. Čeho má nakoupeno nejvíc, byste snadno uhodli. Skoro třetinu všech peněz drží Aquamarine Fund v akciích Berkshire Hathaway. Jak jinak.

Navíc ale Spier vsadil na American Express, Mastercard, Ferrari či Bank of America. To jsou tituly, u kterých má více než desetiprocentní podíl v portfoliu. A technicky ještě víc, protože Berkshire Hathaway má hned po Applu nejvíc peněz v Bank of America a American Express a trochu i v Mastercardu. Ferrari se Buffettovi tolik nelíbilo. Guy Spier tedy podle svého instagramového účtu řídí hlavně kolo a BMW.

Mít 30 procent v Berkshire Hathaway znamená mít skoro 15 procent v Apple. Tedy dnes už o polovinu méně, protože Buffett k překvapení všech nedávno zásadně zredukoval své „jablečné bohatství“ a místo toho začal nakupovat krátkodobé dluhopisy. Není pravda, že by se Guy Spier nepouštěl do technologických titulů, ale dělá to zprostředkovaně skrze Berkshire Hathaway. Věří Buffettovi, vlastně Warrenovi, protože si tykají.

Jednou se totiž potkali. Spier se svým společníkem zaplatili zhruba 12 milionů korun za možnost s ním poobědvat. Byla to charitativní akce a peníze za ni dostala nadace Buffettovy manželky. Spier chtěl oběd opravdu využít k tomu, aby se od svého idola co nejvíc naučil. Vzali s sebou své rodiny, a protože děti začaly věštce z Omahy, jak se Buffettovi říká, přirozeně oslovovat Warrene, nabídl desátý nejbohatší člověk na světě u společného stolu tykání i Spierovi.

Tahle investice do jednoho obědu se Spierovi vyplatila. Nejenže ho proslavila, ale sám se nemůže nabažit vyprávění příběhů o tom, co vše se od Buffetta naučil. Mimochodem, když se prodal oběd s Buffettem pro charitu naposledy, stál už třicetkrát tolik. Takže i tohle se podařilo Spierovi trefit ve správnou dobu.

Guy Spier

Guy SpierGuy Spier|Aquamarine Fund

Narodil se v roce 1966 v Pietermaritzburgu v Jihoafrické republice. Když mu byly tři měsíce, jeho rodina se přestěhovala do Tel Avivu v Izraeli, kde navštěvoval mateřskou školu. V roce 1970 se jeho rodina přestěhovala do Íránu, kde navštěvoval Britskou ambasádní školu v Teheránu. V roce 1977 se jeho rodina opět přestěhovala, tentokrát do Richmondu ve Velké Británii.

V roce 1984 byl přijat ke studiu práva na Brasenose College v Oxfordu. O dva roky později, v roce 1986, přešel na studium PPE (Politika, filozofie a ekonomie). V roce 1990 byl Spier přijat do MBA programu na Harvardu. 

V letech 1988 až 1990 byl Spier asistentem ve firmě Braxton Associates, strategické poradenské společnosti, která byla později prodána společnosti Deloitte Consulting. Později se rozhodl pracovat pro méně známou firmu D.H. Blair. Tam jako viceprezident hledal financování pro nové technologické startupy. Spier později popsal tuto zkušenost jako "ne nepodobnou" filmu Vlk z Wall Street.

Po odchodu z investičního bankovnictví založil Spier Aquamarine Fund, investiční partnerství inspirované a navržené podle investičních partnerství Warrena Buffetta z 50. let. Spier fond stále řídí a jeho aktiva dosahují 400 milionů dolarů. 

Spier se pečlivě řídí Buffettovými principy investování do hodnoty a alokace kapitálu. Přiznává však, že investování do hodnoty se časem změnilo, protože popularita tohoto stylu znamená, že je pro investory obecně méně příležitostí. Nápady, které budou fungovat, stále existují, ale úspěšný investor do hodnoty dnes musí hledat dál a někdy přemýšlet mimo rámec běžného uvažování. V poslední době se Spier vyhýbá všem formám aktivismu a uvádí: "Mým cílem jako investora je zhodnocovat peníze pro své akcionáře, ne vyvolávat zbytečné konflikty nebo se chovat jako mstitel v morální křížové výpravě."

Sídlí v Curychu. Je autorem knihy z roku 2014 The Education of a Value Investor. Je známý tím, že v roce 2008 nabídl spolu s indicko-americkým investorem Mohnishem Pabraiem 650 100 dolarů za charitativní oběd s Warrenem Buffettem. V roce 2022 se poslední charitativní oběd nadace Glide s Warrenem Buffettem prodal za 19 000 100 dolarů, což je třicetkrát více než částka, kterou za oběd zaplatili Spier a Pabrai.

Hodnotoví investoři nemusí dělat vylomeniny. Neběhejte se sirkou v továrně na bomby, řekl nedávno v jednom rozhovoru sám Spier. Tedy alespoň pokud chcete mít stejně spokojený život jako on. Přesto na začátku milénia zkusil ještě s malým fondem v zádech vsadit na pokles firem, které považoval oproti zbytku trhu za téměř zkrachovalé. O pár let později opravdu zkrachovaly, takže měl nakonec pravdu. V tu samou chvíli ale  stejnou strategii zvolily i jiné, mnohem větší fondy a Guy Spier se dostal do hledáčku úřadů kvůli ovlivňování trhů. Nepochybně je ovlivňoval a dělá to dodnes, ale v mezích zákona. Vsadil zkrátka na konec zraněných koní.

Když si odmyslíme jeho výlet do spekulací, nejsou pravidla, kterými se v investování řídí, nijak výjimečná, a v tom je jejich síla, ale i prokletí. O moc lepší než trh s těmito pravidly nebudete. A ještě si berete poplatek. Jsou to pravidla, která vám brání hodně prodělat, ale zase nevyděláte zázraky. Osm z těchto pravidel popsal Spier ve svém bestselleru Vzdělání hodnotového investora. K třetímu z nich se mimochodem už dnes nehlásí. Tehdy tvrdil, že se při investování nemáte ptát managementu daných firem. Dávalo to smysl, protože mají tendenci mlžit. Později to ale přehodnotil a bere to jako jeden z dalších zdrojů informací. I Guy Spier umí své názory měnit, a to je sympatické. I Buffett chybuje, uzemňuje svého mentora Guy Spier.

Jinak ale Buffett Spiera pohltil až do posledního kouta peněženky. V jedné věci jsou však všichni lepší než Warren Buffett. Jak říká Guy Spier: „Nesnažte se být jako Warren Buffett. Nechte Warrena Buffetta být Warrenem Buffettem. A doufám, že když to přijmu, budu moci odejít a odvést co nejlepší práci jako Guy Spier. Protože to je jedna z věcí, kterou umím mnohem lépe než Warren Buffett. Ten by byl opravdu špatným Guyem Spierem – to je jisté.“

Dalo by se toho napsat ještě mnoho, ale nejlepší je to slyšet přímo od autora těchto myšlenek. Naštěstí to není nemožné, protože Guy Spier představí své investiční uvažování vedoucí ke spokojenému životu už 10. října na konferenci Shifts, kterou organizuje e15. Více o akci včetně vstupenek najdete na shiftsprague.com.