Potkat těhotnou bude vzácnost. Prvorodičky stárnou, roste počet matek nad 40 let, říká porodník Krofta

Porodnost padá víc, než prognózy čekaly, a prvorodičky v Česku jsou stále starší. V pražském Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí (ÚPMD) už mají ženy, které rodí poprvé, v průměru 31,6 roku. Roste počet prvorodiček, kterým je nad 40 let. Medicína se stále posouvá, v Podolí zvládají už 13 let unikátní operace ještě nenarozených miminek v děloze matky. Jde často o děti, které by jinak nepřežily.
„Není výjimkou, že máme ženy, které jsou těhotné poprvé a jsou starší 40 až 45 let,“ říká profesor Ladislav Krofta, který je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky ÚPMD a 3. LF UK. Lékař také tvrdí, že se porodnictví i s vyšším věkem matek proměnilo. Vyšší věk rodiček s sebou nese i rostoucí podíl dvojčat po asistované reprodukci a zvyšují se rizika komplikací. Porodnická praxe tomu podle něj musí umět přizpůsobit péči i možnosti voleb.
Císař na přání jako možnost volby
„Patriarchální přístup v porodnictví je už minulostí, musíme ženu vnímat jako rovnocenného partnera,“ tvrdí Krofta, který je dlouhodobě zastáncem možnosti volby pro ženy. Češky by podle něj měly mít právo rozhodnout svobodně také o císařském řezu bez zdravotní indikace: jako je tomu v mnoha západních evropských zemích.
Krofta v rozhovoru dodává, že pokud nemocnice s výkonem nesouhlasí, měla by ženu odkázat na pracoviště, které její preference respektuje. Statut „sekce na přání“ v tuzemsku běžný není a debata zůstává ostře rozpolcená.
400 dětí operovaných v děloze
Profesor Krofta stál také u zrodu unikátního a velmi úspěšného Centra fetální medicíny při podolské porodnici. Lékaři zde umí operovat ještě nenarozené děti v děloze. Tým má za sebou už 400 takových úspěšných zákroků a v porodnici se mimo jiné pravidelně konají srazy takto odoperovaných dětí – často jde o dvojčata.
Medicína se stále posouvá a nejnověji zvládají v centru operovat i rozštěp páteře či brániční kýlu: tedy složité a často fatální diagnózy. U těchto operací je klíčová precizní anestezie plodu, k té se přistupuje v 95 procentech případů.
Co v rozhovoru ještě uslyšíte:
- Jak se v podolské porodnici projevuje nízká porodnost?
- Jak probíhají operace plodů v Centru fetální medicíny, jak lékaři plod v děloze uspí a v krajní nouzi i resuscitují?
- Jak moc porodnost klesá – a proč může být brzy vzácnost potkat těhotnou ženu?
- Proč profesor Krofta stále častěji spoléhá na intuici i v oboru řízeném tvrdými daty?