Stavba bez prostoru pro chyby. To je hlavní myšlenka iniciativy Smysluplný celek společnosti Heluz

Video placeholde

Moderní architektura 21. století v sobě již nutně snoubí udržitelnost, maximální využití obnovitelných zdrojů, nejmodernější technologie a nízkou energetickou náročnost. A protože dům lidé většinou staví jen jednou za život, je důležité stavbu plánovat také komplexně a s důrazem na maximální eliminaci možných chyb.

Smysluplný přístup je i hlavní myšlenkou nové iniciativy Smysluplný celek společnosti Heluz. Iniciativa stojí na čtyřech základních pilířích. Prvním je jednotlivá provázanost stavebních prvků, aby mohla jednoduše a rychle vzniknout hrubá stavba obvodových stěn a stropu budovy. Technologicky velice moderní systém tak obsahuje svislé i vodorovné konstrukční prvky, tedy celé portfolio, které stavebník potřebuje. Jedná se o cihly, roletové a žaluziové překlady, malty, komíny a v neposlední řadě i stropy. Se systémem se s trochou nadsázky pracuje tak, jako když se skládá dům z kostek lega.

Druhým pilířem jsou užitné vlastnosti systému. Nejen ty tepelně izolační, které umožňují úsporu energií, ale i řada dalších, které stavbě dávají smysl. Jedná se například o tepelnou akumulaci, tepelnou setrvačnost, neprůzvučnost, dlouhou životnost či mechanickou odolnost.

Právě zmíněná minimalizace nákladů na spotřebu energií přivedla k použití materiálů Heluz i stavebníka Lukáše Čapka z Mikulova. Ten vysvětlil i další důvod proč vybral právě Heluz. „Nechtěl jsem dům zateplovat zvenku polystyrénem a zároveň jsem si přál mít možnost si bungalov částečně stavět svépomocí. Tohle všechno mi stavební prvky Heluz umožnily," uvedl.

Výborné tepelně izolační vlastnosti

Obvodový plášť i strop mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Tepelný komfort je tedy zajištěn i bez nutnosti dodatečného zateplování. Optimální poměr cena/výkon poskytuje zejména obvodová jednovrstvá konstrukce z cihel Heluz Family 44. Obvodové cihly Heluz ve variantě 2in1 jsou pak nejlepší volbou pro stavbu zejména nulových, pasivních a nízkoenergetických budov v nejvyšším standardu. Dutiny cihel jsou vyplněny polystyrénem a díky tomu mají o 40 procent vyšší tepelně izolační vlastnosti, a to při zachování paropropustnosti.

„Cihly Heluz Family 44, které jsem pro stavbu domu vybral, mi vyšly z hlediska poměru kvalita/výkon/cena nejlepší,“ prozrazuje Lukáš Čapek, kterého na jeho stavbě mrzí jen to, že nevyužil i keramobetonový strop, a musel tak finální úpravu stropu řešit pomocí sádrokartonu. „Ve finále to vyšlo finančně stejně, ale kdybych využil Heluz, tak by byla budova ještě kvalitnější,“ dodává.

Masivní stropy a střechy z keramobetonových panelů Heluz nebo skládaných stropů Heluz Miako skutečně kvalitu stavby zvyšují. Zajišťují totiž ideální tepelně izolační vlastnosti a mezi další jejich pozitiva patří tepelná akumulace, dobrá akustika a dlouhá životnost. Podstatnou výhodou tohoto stropního systému je rovněž větší tuhost stavby. Zároveň jsou tyto stropní prvky pochozí, což umožňuje například přistavět v budoucnu další patro.

Třetím pilířem smysluplného celku jsou služby, které uleví od starostí a doplňují stavbě smysluplnost. Jedná se o projekční a konzultační portfolio od výpočtů po tu praktickou pomoc. Tedy technické konzultace na stavbě. Například na startu při jejím založení.

Systém myslí i na ekologické hledisko, které představuje čtvrtý pilíř systému. Právě díky trvanlivosti, životnosti a mechanické odolnosti dovoluje materiál Heluz vytvářet stavby s dlouhodobou perspektivou a možností budoucích stavebních úprav a přístaveb.

Zelená střecha = tepelná pohoda celý rok

Hlavní výhodou systému jsou stejné mechanické a technické vlastnosti jednotlivých prvků, kdy dům funguje jako celek bez slabých konstrukčních míst. Tím se například eliminuje vznik tepelných mostů, například u překladů nad okny, či dveřmi.

Markéta Šafářová, projektantka z Ivančic, má při stavbě rodinných domů ze systému Heluz rovněž pozitivní zkušenost. Proto jej zvolila i pro výstavbu toho svého. Nejlepší na systému, z technického hlediska, podle ní jsou jednovrstvé stěny, které nevyžadují následnou tepelnou izolaci a masivní strop.

"Ten v kombinaci s vegetačním trojvrstvím zelené střechy u rodinných domků umožňuje optimální tepelnou pohodu i v letních měsících," doplnila projektantka.

Kvalitní cihly zaručují jistotu a dlouhověkost domu

  • Řada cihel Heluz Family a Family 2in1 má nejlepší tepelně izolačními vlastnosti na trhu. Spojuje se v nich i kombinace dalších vlastností, což jiné typy materiálu nemohou nabídnout. Jedná se totiž o jednovrstvou konstrukci, která nevyžaduje následnou tepelnou izolaci. Zateplování domů dodatečným systémem, neboli ETICS, dává smysl, ale u starších, již postavených budov, kde má své opodstatnění. Nedává ovšem smysl u novostaveb.
  • Životnost cihel a celého systému je 180 a více let. Nejde totiž jen o to, aby stavby byly energeticky udržitelné a minimalizovaly náklady na provoz, ale i o to, jak stavba bude sloužit v průběhu času. Realitní trh se mění. Pozemků ubývá. a jsou čím dál dražší a čím dál menší. Proto je třeba myslet na možnost následné přístavby do výšky. Cena hrubé stavby domu činí okolo 10 procent celkových nákladů na zhotovení rodinného domu. Zároveň je hrubá stavba – stavební materiál – jediná věc, kterou už nikdy nevyměníte. Vyměníte okna, vyměníte kuchyň, podlahu, i střešní krytinu. Konstrukci ale ne. A přitom právě těchto 10 procent má naprosto zásadní vliv na kvalitu a zdraví domu i v dlouhé budoucnosti.