Řeháková, Vohralíková, Richter. Koho si vezme zvolený prezident Petr Pavel na Pražský hrad | e15.cz

Řeháková, Vohralíková, Richter. Koho si vezme zvolený prezident Petr Pavel na Pražský hrad

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce do březnové inaugurace poskládat svůj tým. Na Pražský hrad si vezme kancléřku, protokoláře, tajemníka, tiskovou mluvčí, poradce a další spolupracovníky. O některých pozicích je jasno, jiné posty ještě čekají na obsazení. Dosluhující spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana si mezitím hledají novou práci, protokolář Vladimír Kruliš například míří do České národní banky a šéf hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák se zase stal před pár dny velvyslancem na Slovensku.

„Chci si doplnit všechny informace o chodu kanceláře prezidenta republiky, budu to konzultovat s lidmi, kteří v kanceláři pracovali ještě za prezidenta Václava Havla,“ nastínil Petr Pavel plány pro nadcházející dny. Fungování kanceláře bude podle něj nutné přenastavit. Současné vedení podle něj nefungovalo správně a kancelář ztrácela důvěryhodnost a respekt. Změny chce dělat zejména na vedoucích pozicích. Věnovat se nyní chce hledání kandidáta na šéfa zahraničního odboru či vedoucího protokolu.

Jana Vohralíková

Do pozice vedoucí Kanceláře prezidenta republiky poprvé v historii usedne žena. Končící kancléřku Senátu Janu Vohralíkovou si Pavel vybral ještě před volbami. Oceňuje její zkušenosti z obdobně vysoké pozice. V Česku pro představu existují jen čtyři kancléři: Hradu, Senátu, Poslanecké sněmovny a Úřadu vlády. „Tip na ni jsme dostali od známého head huntera Jana Bubeníka,“ vysvětluje mluvčí kampaně Markéta Řeháková.

Vohralíková by se měla poprvé se Zemanovým kancléřem Vratislavem Mynářem potkat za několik dní. „Začneme spolu připravovat společnou schůzi obou komor, na které bude prezident skládat slib. To bude poprvé, co se spolu sejdeme. Při té příležitosti bych se ráda domluvila na nějaké příští schůzce, na které se domluvíme, jak si budeme předávat práci,“ řekla Vohralíková. Na Hradě bude podle ní nutné „větrat“. Chtěla by podle svých slov kancelář prezidenta přeměnit v profesionální úřad, který bude poskytovat servis prezidentovi i veřejnosti.

Markéta Řeháková

Novou tiskovou mluvčí prezidenta se po Jiřím Ovčáčkovi má stát Markéta Řeháková. Bývalá novinářka z Hospodářských novin a bezpečnostní analytička ze společnosti Semantic Visions se vepsala do paměti emotivním vystoupením při sobotním uvedení vítěze prezidentských voleb Petra Pavla na pódium. Přestože od té doby čelí kritice, Pavel s ní nadále počítá do pozice tiskové mluvčí. „Způsob, jakým včera vedla tiskovou konferenci, vyjadřoval emoce, ale rozhodně ne nějaké špatné,“ řekl v neděli v televizi Prima Pavel.

Tomáš Richter

Jeden ze zakladatelů Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a podnikatel v hotelnictví Tomáš Richter byl měl mít na starosti personální oddělení a stát se vedoucím sboru poradců. Dosud se v Pavlově kampani věnoval financování a shánění sponzorů a byl jakousi hlavní spojkou s byznysem.

Radko Hokovský

Už během kampaně byl Radko Hokovský, který dříve působil v think-tanku Evropské hodnoty, osobním Pavlovým tajemníkem. Odborník na vnitřní bezpečnost by měl tuto pozici zastávat i na Pražském hradě.

Kdo další?

Pavel zopakoval, že nepočítá s oficiálním angažmá pro bývalého velvyslance v USA, Rusku a v Irsku Petra Koláře, který s Pavlem úzce spolupracoval na kampani. Nový prezident se ho po sérii útoků ze strany soupeře Andreje Babiše nicméně v neděli v České televizi znovu zastal. „Je respektován, má za sebou velmi úspěšnou diplomatickou kariéru, neumím si představit někoho, kdo by měl takové znalosti a kontakty. Kolář například zprostředkoval návštěvu bývalého premiéra Babiše v Bílém domě, to šéfovi ANO nevadil,“ řekl Pavel.

Ve spojitosti s hradním týmem se často hovoří o manažerce prezidentské kampaně Pavle Nýdrle. Ta už ovšem ve volebním štábu řekla, že se na Pražský hrad nechystá. Spolu s manželem Michalem Nýdrle, sponzorem Pavlovy kampaně, se chce zase vrátit do soukromé sféry. Na Hrad se zřejmě nechystá ani hlavní stratég Michal Repa, který jako marketingový expert dopomohl k výhře jak Petru Pavlovi, tak slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové.

Mezi další blízké spolupracovníky Pavla patří ještě například marketér Martin Klčo, specialista na sociální sítě Martin Burgr nebo koordinátorka podporovatelů Linda Jozwiak Kopecká.

Zatím není jasno ani o týmu poradců. Pavel uvedl, že by v něm mohli usednout někteří právníci. „V mém okolí se pohybují profesoři Jan Kysela nebo Jan Winter. Nedovedu si představit lepší odborníky na ústavní právo,“ řekl v České televizi Pavel.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery