Výsledky voleb přinesou změny ve vedení některých stran | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Výsledky voleb přinesou změny ve vedení některých stran

Pavel Otto

Pavel Otto

Nového lídra si zvolí ČSSD. Pnutí je patrné i v TOP 09 a u komunistů. Horší výsledek lidovců oproti minulým sněmovním volbám nahraje hejtmanovi Jiřímu Čunkovi.

S výjimkou ANO, Pirátů a SPD Tomia Okamury se v dalších uskupeních, která překročila práh Poslanecké sněmovny, chystá střet o vedoucí pozice. Týká se to i ODS, kde si z pohledu preferenčních hlasů druhý nejpopulárnější politik v zemi Václav Klaus mladší stěžuje, že výsledek mohl být lepší. Vnitrostranická diskuze čeká i lidovce, kteří si ve srovnání s rokem 2013 mírně pohoršili.

Zcela jistě se promění vedení ČSSD. Spolu s Bohuslavem Sobotkou zřejmě odejde do historie i Lubomír Zaorálek. Šanci udržet se mezi špičkami Lidového domu má jen Milan Chovanec.

Vyhození novináři a Brichta zpívající hymnu. Podívejte se na to nejzajímavější z Okamurova štábu

Drtivá porážka sociální demokracie nahrává vnitrostranickým kritikům v čele s bývalým jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, kterého grémium vyškrtlo z kandidátky. Krajská buňka byla první, která se ozvala. „Je nezpochybnitelné, že prvotní odpovědnost za nejhorší výsledek v historii nese vedení strany, které mělo k dispozici důvěru delegátů sjezdu, vládní angažmá a všechny nástroje k prosazování programu a zisku voličské podpory,“ stojí v prohlášení jihočeských socialistů s tím, že zhodnocení debaklu je na členské základně a mimořádném sjezdu, který se má konat v dubnu.

Slabou pozici má také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Byť nepřímo se o jeho místo okamžitě přihlásil europoslanec zvolený za topku Jiří Pospíšil. „Podepsal jsem přihlášku do TOP 09. Chci straně pomoci, aby se vrátila tam, kam jako proevropská pravicová strana patří,“ napsal na Twitteru.

Zápisník Terezy Zavadilové: Akce nespokojených Čechů

Větší důvěře než Pospíšil, který platí za neřízenou střelu, má však místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zda bude Kalousek na listopadovém sněmu strany obhajovat funkci, řekne na úterním jednání jejího vedení. „Pochopitelně že volební výsledek to rozhodnutí do značné míry ovlivní,“ podotkl.

Křeslo se kýve i pod šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Vystřídat by ho mohl například místopředseda ÚV KSČM Josef Skála. I když se do sněmovny nedostal, v hlavním městě zaznamenal díky preferenčním hlasům slušný výsledek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!