Vzpoura proti vedení ČSSD. Z jihočeské kandidátky odstoupil lídr Mrvka | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vzpoura proti vedení ČSSD. Z jihočeské kandidátky odstoupil lídr Mrvka

ČTK

Volební kandidátku jihočeské sociální demokracie opustil její lídr Stanislav Mrvka. Stejně tak učinili i Jindřich Florián a Josef Eigner. Všichni reagovali na vyškrtnutí bývalého hejtmana a předsedy jihočeské ČSSD Jiřího Zimoly. Na uvolněná místa v kandidátce se nyní posunou náhradníci. Jedničkou jihočeských sociálních demokratů by se tak měl stát bývalý starosta Písku Ondřej Veselý. Musí ho ještě potvrdit stranické grémium a později všichni členové jihočeské ČSSD.

"Zřejmě je to reakce na nedávný zásah vedení ČSSD do naší kandidátky," uvedl Zimola. "Odstoupil jsem, protože jsem nesouhlasil s direktivním vyškrtnutím Jiřího Zimoly," potvrdil Florián. Jihočeští sociální demokraté původně navrhli na kandidátní listinu na 22. místo bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Celostátní vedení ČSSD však Zimolu vyřadilo.

"Rozhodnutí Stanislava Mrvky i dalších členů jihočeské kandidátky nezbývá než respektovat. Reálně to bude znamenat posun celé kandidátní listiny, kdy novým lídrem se stane Ondřej Veselý," řekl stranický mluvčí Mikuláš Klang.

Komentář Bohumila Pečinky: Zajímavá bude hlavně koncovka

Předseda strany Bohuslav Sobotka to odůvodnil tím, že by sociální demokracii mohly uškodit kauzy spojené s bývalým jihočeským hejtmanem. Myslel tím otázku stavby Zimolova rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a situaci kolem odměn pro management jihočeských nemocnic.

Jihočeská ČSSD stála za Zimolou a chtěla, aby jej vedení strany na kandidátce nechalo. Zimola před týdnem vyzval, aby ostatní kandidáti na listině zůstali. Podle tajemníka jihočeské ČSSD Karla Vrkoče nelze vyloučit ani další změny. "Navrhované kandidátky budeme posílat našim členům ke schválení koncem týdne," řekl Vrkoč.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!