TOP 09 uzavřela pakt s ODS. Společný senátorský klub povede Czernin | e15.cz
M A

Volby do Senátu

TOP 09 uzavřela pakt s ODS. Vznikne nejsilnější klub v Senátu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Senátoři TOP 09, kteří v úterý opustili klub Starostů a nezávislých, se dohodli se zákonodárci ODS v horní komoře na společném klubu. Frakce tak bude největší v Senátu, bude mít 26 členů. Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin bude jejím prvním místopředsedou. Klub nese název ODS-TOP 09. Nejpočetnější frakce by měla mít podle zvyklostí hlavní nárok na obsazení pozice předsedy Senátu. Czernin na tiskové konferenci spolu se šéfem klubu Zdeňkem Nytrou (ODS) potvrdil, že čtyři zástupci TOP 09 podpoří, aby v čele Senátu zůstal Miloš Vystrčil (ODS).

Cernin zdůraznil, že z klubu STAN čtveřice zvolená za TOP 09 neodešla ve zlém. Důvodem pro změnu byla podle něj snaha TOP 09 být v hodní komoře viditelnější, což se stane i díky jménu klubu. Druhým důvodem pak je podpora Vystrčilovi, který je podle názoru TOP 09 silnou osobností.

TOP 09 v letošních volbách zdvojnásobila počet senátorů. K Czerninovi a Herbertu Paverovi přibyli Tomáš Třetina a Jan Grulich. Za TOP 09 jako navrhující stranu byl v minulosti zvolen také místopředseda horní komory Jiří Růžička, který je ale nestraníkem. Podle dohody z nočního jednání by Czernin a Pavera měli zůstat na svých dosavadních pozicích ve výborech, Grulich se bude zřejmě věnovat školství. Růžička se rozhodl jako nestraník zůstat v klubu STAN. Nově zvolený senátor Jan Holásek zvolený s podporou TOP 09, měl smlouvu, podle které zakotví v klubu Senátor 21, uvedl Czernin.

Odchod TOP 09 oslabil početní převahu Starostů, kteří s ohledem na výsledek voleb měli šanci utvořit nejsilnější klub, a tím si i nárokovat křeslo předsedy horní komory. STAN už nicméně oznámil, že také podpoří Vystrčila. V klubu bude mít STAN 24 členů včetně místopředsedy Senátu za TOP 09 a STAN Růžičky.

ODS ve volbách posílila, bez zástupců TOP 09 má 21 členů. Novým členem klubu se pak podle Nytry stal nový senátor za Pelhřimovsko Jaroslav Chalupský (za Svobodné).

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu zůstane klub KDU-ČSL a nezávislých s 12 členy. ČSSD ve volbách propadla a zůstanou jí tři senátoři, což na vlastní klub nestačí. ANO v obhajobě mandátů dosáhlo jen polovičního úspěchu a v klubu by mělo mít šest členů. Početně by jej měl předstihnout Klub pro liberální demokracii - Senátor 21, který by měl mít sedm až osm členů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery