Česko bude krátkodobě ručit za půjčku Řecku | E15.cz

Česko bude krátkodobě ručit za půjčku Řecku

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika nebude muset platit v souvislosti s pomocí Řecku žádné přímé platby. Pouze by měla ručit za krátkodobou půjčku stejně jako dříve v případě Portugalska nebo Irska. V České televizi to dnes uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes potvrdil, že krátkodobě by se záruky za pomoc Řecku mohly týkat všech zemí Evropské unie, tedy i České republiky. Podle analytiků je pro trhy o klíčovou informaci, že se Řecko díky dnešní dohodě zemí eurozóny může vyhnout krachu a odchodu z eurozóny.

Řecko bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky.

„Nejde o přímou platbu, jde jen o záruku. Byla by to rezerva ve státním rozpočtu, stejně jako v případě Irska a Portugalska, je na to prostor ve státním rozpočtu,“ uvedl Prouza. Pouze v případě, že by Řekové půjčku nesplatili, tak by podle Prouzy peníze vláda použila na úhradu půjčky.

O případné „překlenovací“ půjčce budou v úterý rozhodovat kvalifikovanou většinou ministři financí celé EU. Ministr financí Andrej Babiš se ale jednání nezúčastní. Delegaci podle MF povede náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Babiš: Situace Řecka se bude opakovat, mělo by odejít z eurozóny
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepovažuje výsledek summitu eurozóny k Řecku za dobrý. Za pár let se podle něj bude situace opakovat. Za řešení má odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů, uvedl.
Babiš závěry summitu za krok správným směrem nepovažuje. „Krok to není dobrý a za pár let bude eurozóna ve stejné situaci jak v (roce) 2011 a dnes,“ je přesvědčen. „Řešení je odchod z eurozóny a částečný odpis dluhů. Závazky Řecka vůči eurozóně budou

Lídři států platících eurem dnes v principu souhlasili se začátkem jednání o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro Řecko.

„Vzhledem k velké nedůvěře je nový program pomoci podmíněn rychlým schválením dojednaných reforem v řeckém parlamentu a zbývají dořešit i další věci. Rizika tedy částečně přetrvávají. Pro začátek je ale pro trhy zásadní informací, že se Řecko s velkou pravděpodobností vyhne krachu a odchodu z eurozóny,“ uvedl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Pravděpodobnost Grexitu minimální

Dohoda je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera důležitý krok. „Pravděpodobnost Grexitu se v tuto chvíli podstatně snížila, ale celá řecká sága ještě zdaleka nekončí vzhledem k tomu, jaké množství reforem musí řecký parlament do středy schválit,“ uvedl.

Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy lze dnešní dohodu označit za úplnou kapitulaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase. „Dohoda je z řecké perspektivy objektivně horší než ta, která byla na stole koncem června, před referendem. Horšími podmínkami dohody Tsipras zjevně platí za ztrátu důvěry, kterou utrpěl poté, co vyhlásil referendum,“ uvedl. Zároveň nevyloučil v souvislosti s dohodou otřesy na řecké vnitropolitické scéně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video