Další důkaz o osídlení Ameriky. První obyvatelé přišli ze severní Asie

jeskyně v Mexiku (ilustrační foto)

jeskyně v Mexiku (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz

ČTK
Kostra dívky, která se před několika lety našla v jeskyni v Mexiku, posloužila jako nový důkaz teorie, že americký kontinent osídlila před 18 až 26 tisíci lety jediná skupina lidí ze severní Asie. Píše se to v článku, který v prestižním časopise Science publikovali američtí vědci.

Podle dosavadní teorie překročili předkolumbovští obyvatelé Ameriky Beringovu úžinu mezi Čukotkou a Aljaškou a později se vydali dále na jih. Analýza DNA skutečně potvrdila příbuznost dívky s dnešními americkými indiány. Částečně tak byly vyvráceny pochybnosti, které se dosud opíraly hlavně o rozdílnost tvaru lebek předkolumbovských obyvatel Ameriky a současných indiánů.

Kostru dívky staré asi 15 či 16 let vědci objevili v roce 2007 na poloostrově Yucatán. Dívka pravděpodobně spadla do velké jámy v zemi, která byla později zaplavena vodou. Kostra se proto zachovala v poměrně dobrém stavu až do současnosti. Kromě lidských ostatků nalezli potápěči v jeskyni i zcela zachovalou kostru tygra šavlozubého a jednoho z předchůdců dnešního slona, podotýká agentura DPA.

Aby bylo možné skelety vyzvednout, museli potápěči nejprve sestoupit do kráteru o hloubce deseti metrů. Pak museli proplavat tunelem a následně se potopit do třicetimetrové dutiny.