Hollande požádá parlament o prodloužení mimořádného stavu v zemi
„Prezident nám potvrdil, že na jeho zasedání s vládou 3. února bude projednáno několik textů, včetně prodloužení mimořádného stavu o tři měsíce,“ řekl podle agentury AFP generální tajemník Francouzské komunistické strany (PCF), když odcházel z Elysejského paláce.
Možné prodloužení mimořádného stavu krátce předtím zmínil i francouzský premiér Manuel Valls. „Válka (proti terorismu) znamená použít veškerých prostředků, které na ochranu Francouzů v naší demokracii máme. A tím je i mimořádný stav,“ odpověděl na otázku novinářů, zda vláda chce mimořádný stav prodloužit. Tento stav by měl podle ministra trvat tak dlouho, dokud bude v zemi trvat hrozba terorismu.
Mimořádný stav běžný život občanů příliš neomezuje
Podmínky uplatňované v rámci mimořádného stavu běžný život obyvatel nijak zvlášť neomezují. Dávají především větší pravomoci bezpečnostním složkám k provádění razií, domovních prohlídek a nařizování domácího vězení bez soudního příkazu. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že tím francouzský stát omezuje základní práva obyvatel.
Mimořádný stav byl přijat po listopadovém útoku islamistů, kteří ve francouzské metropoli zavraždili 130 lidí a dalších asi 350 zranili. Obyvatelé se přitom ještě vzpamatovávali z předchozích atentátů, při nichž loni v lednu tři džihádisté zabili v Paříži 17 osob. Podle průzkumů je většina Francouzů ochotna se vzdát části svých osobních svobod výměnou za větší bezpečnost.