Křetínského a Tkáčova Vesa navýšila podíl v britské Royal Mail | E15.cz

Křetínského a Tkáčova Vesa navýšila podíl v britské Royal Mail

snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Aktuálně přes sedm procent vlastní investiční fond Vesa Equity v britské poště Royal Mail. Vyplývá to z oznámení londýnské burze. První investici na úrovni pěti procent oznámil vehikl ovládaný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem v polovině května. Nyní má Vesa třetí nejsilnější akcionářskou pozici v Royal Mail.

Tehdy i teď se cena akcií pohybovala kolem úrovně 175 pencí za kus. Investice na úrovni procenta akciového podílu představuje aktuálně v přepočtu zhruba půl miliardy korun. 

Necelých 15 procent akcií britské královské pošty patří fondu Schroder Investment Management, 7,5 procenta spravuje Royal Mail Incentive Plan, což je sdružení akcionářů z řad zaměstnanců pošty, především výše postavených manažerů. 

Royal Mail je dnes soukromě vlastněnou společností. Do roku 2015 si v ní po částečné privatizaci v roce 2011 zachovávala podíl vláda Spojeného královstí v režimu takzvaného public private ownership. V roce 2016 firma oslavila 500 let od svého založení a i díky této historii je nejen v Anglii, Walesu, Skotsku a v Severním Irsku ikonou.

Za loňský rok Royal Mail - známá mimo jiné výraznými červenými poštovními budkami - utržila 10,6 miliardy liber při provozním zisku 160 milionů liber. Firma zaměstnává 162 tisíc lidí. 

Pozn. redakce: Daniel Křetínský a Patrik Tkáč vlastní prostřednictvím společnosti Czech Media Invest vydavatelství Czech News Center, jehož součástí je i deník E15 a jeho web E15.cz. 

 

 

Autor: snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video