Kvůli ofenzivě u Fallúdže uprchlo z domovů 43 tisíc lidí | E15.cz

Kvůli ofenzivě u Fallúdže uprchlo z domovů 43 tisíc lidí

Kvůli ofenzivě u Fallúdže uprchlo z domovů 43 tisíc lidí
Boje v Iráku
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Kvůli irácké ofenzivě u města Fallúdža uprchlo za tři týdny ze svých domovů 43 tisíc lidí, oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Iráčané se snaží město ležící 50 kilometrů západně od Bagdádu dobýt z rukou islamistů.

IOM „identifikovala mezi 22. květnem a 13. červnem 43 470 takzvaných vnitřních uprchlíků (7245 rodin), kteří pocházejí z oblasti Fallúdže“, uvedla organizace ve svém prohlášení. Okolo 10 tisíc osob uprchlo jen mezi 11. a 13. červnem. Většina těchto lidí nepochází přímo z města, ale z jeho okolí. Mezinárodní organizace odhadují, že ve Fallúdži uvázly desítky tisíc civilistů, Islámský stát údajně některé z nich používá jako lidské štíty.

„Probíhající vysídlování zejména z Fallúdži vyžaduje okamžitou pozornost,“ uvedl Thomas Lothar Weiss z IOM. „IOM se snaží reagovat, nicméně naše finance a zásoby jsou nedostačující pro to, abychom poskytli adekvátní pomoc tak velkému množství vysídlených Iráčanů,“ dodal.

Přes tři miliony lidí bez domova

V Iráku přišlo od roku 2014 kvůli bojům o střechu nad hlavou již 3,3 milionu obyvatel. Přes 40 procent z nich pochází z provincie Anbár, kde leží i Fallúdža.

V Iráku uprchlíkům pomáhá i organizace Lékaři bez hranic (MSF). Od února 2015 poskytuje lékařskou péči vysídleným obyvatelům, kteří se dostali do Bagdádu. „Letos jsme otevřeli zdravotní středisko v Abú Ghrajbu v západním části města. Abú Ghrajb je přijímáním uprchlíků známý, od roku 2014 tady našlo útočiště více než 20 tisíc rodin z Anbáru, které přišly o své domovy,“ uvedl Robert Onus z Lékařů bez hranic.

Bojovníci Islámského státu ze Západu se čím dál častěji chtějí vrátit domů

Na předměstích irácké metropole, kde je přístup ke zdravotní péči složitější, organizace rovněž provozuje několik mobilních klinik zaměřených na pomoc obyvatelům, kteří uprchli před boji nebo žijí v oblastech, kde se jim kvůli násilnostem nedostává zdravotní péče.

Přes 600 tisíc běženců v Bagdádu

Jen v Bagdádu se nachází přes 600 tisíc vnitřních uprchlíků. „Jsou to rodiny, které dříve žily ve městech či vesnicích a nyní přišly o všechno. Mnoho z nich bydlí v nedostavěných budovách, ve školách, mešitách či podomácku vyrobených přístřešcích často ve velmi těžkých podmínkách,“ popisuje Robert Onus. „V Abú Ghrajbu se setkáváme s lidmi, kteří mají omezený přístup k vodě, hygienickému zázemí a často žijí v přeplněných domech. Tato situace se zhoršuje během léta, kdy teploty dosahují 50 stupňů,“ dodává.

Uprchlíci mají často nejrůznější respirační choroby či kožní infekce. Objevují se ale i pacienti s chronickými onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, či srdeční onemocnění, kteří nemají přístup ke svému lékaři a tím pádem ani k lékům, které by měli brát.

Rovněž tisíce iráckých civilistů, kteří utíkají z obléhané Fallúdži, jsou bez potřebných léků dlouhé měsíce. Prchají navíc z oblastí, kde je nedostatek pitné vody i hygienických zařízení, což by mohlo mít za důsledek vypuknutí epidemie cholery, uvedli Lékaři bez hranic ve svém úterním prohlášení. Ani v provizorních táborech není situace nejlepší, říká šéf mise MSF v Iráku Fabio Forgione. Připomíná, že loni se v Iráku cholerou nakazilo na 2800 lidí.

„V souvislosti se situací ve Fallúdži máme velké obavy. Jde o město, které je obléhané dlouhé měsíce a kde byl přístup k péči, jídlu a pomoci vážně narušen,“ řekl Forgione agentuře AP. MSF zřídila nedaleko frontové linie mobilní kliniku, kde lékaři poskytují základní pomoc rodinám, kterým se z města podařilo utéct.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!