Bojovníci Islámského státu ze Západu se čím dál častěji chtějí vrátit domů | E15.cz

Bojovníci Islámského státu ze Západu se čím dál častěji chtějí vrátit domů

Zdeněk Pečený

Rozčarovaní bojovníci Islámského státu rekrutovaní ze Západu se stále častěji obracejí na zastupitelské úřady svých zemí, aby jim pomohly s návratem domů. Někteří z nich kontaktují ambasády a konzuláty svých zemí v Turecku, jiní poslali vládám tajné depeše.

„Dvojnásobní zběhové“ žádají vlády svých původních domovin o pomoc s útěkem z území ovládaného IS. S odvoláním na diplomaty šesti západních zemí v Turecku o tom informoval deník Wall Street Journal. Tyto prosby o pomoc přicházejí v době, kdy IS ztrácí půdu pod nohama a čelí dalším útokům na svá centra jako Rakká v Sýrii a Fallúdža v Iráku.

Ukazuje se ale také, že ne všichni, kteří se snaží opustit území dobyté IS, jsou i jeho bojovníci. Leckdy jde jen o „běžné občany“, kteří zatoužili po životě v takzvaném chalífátu, a dnes prožívají těžkou deziluzi. „Bojovnící IS začínají utíkat, a s tím se vezou i další lidé, kteří na území IS pobývali,“ tvrdí Didier le Bret, koordinátor francouzských tajných služeb. „Řada našich občanů se chce vrátit. Mají pocit, že věci se tam nevyvíjejí zas tak dobře.“

Západoevropští diplomaté oslovení Wall Street Journalem přiznali, že dilema, zda a jak poskytnout pomoc (spolu)občanům, z nichž mnozí bojovali v řadách k Západu nemilosrdného IS, je velmi těžké. Zájem vrátit se zatím projevilo na 150 občanů šesti zemí. Celkové číslo západních bojovníků v řadách IS na území Sýrie a Iráku není známé, ale evropští představitelé již při různých příležitostech zmínili, že stovky bojovníků se již do svých evropských domovů vrátily.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!