Míra nezaměstnanosti v USA klesla na osmileté minimumum | E15.cz

Míra nezaměstnanosti v USA klesla na osmileté minimumum

Stavba tramvajové tratě v americkém Detroitu
Stavba tramvajové tratě v americkém Detroitu
• 
ZDROJ: M-1 Rail

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ekonomika Spojených států vytvořila v lednu zhruba 151 tisíc pracovních míst, což je podstatně méně než v předešlých dvou měsících. Míra nezaměstnanosti se ale snížila na osmileté minimum 4,9 procenta a výrazně se zvýšily mzdy, oznámilo americké ministerstvo práce.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru předpovídali, že po sezonním přepočtu vznikne zhruba 190 tisíc pracovních příležitostí a že míra nezaměstnanosti zůstane na pěti procentech. V prosinci a listopadu vzniklo v průměru kolem 270 tisíc míst měsíčně, což byl mimo jiné důsledek nezvykle teplého počasí. V lednu tento faktor vymizel a značnou část USA naopak během měsíce zasáhly sněhové bouře.

Průměrná hodinová mzda se v lednu zvýšila o 0,5 procenta. V meziročním srovnání rostla o 2,5 procenta, což je stále pod úrovní 3,5 procenta, která se považuje za známku zdravé ekonomiky.

Us Unemployment Rate Zdroj: ieconomics.com

Americké akciové trhy reagovaly na údaje výrazným poklesem a jejich hlavní indexy ztrácely více než jedno procento. Pokles míry nezaměstnanosti spolu se zvýšením mezd vyvolal v investorech obavy, že centrální banka (Fed) by mohla pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Prezident Barack Obama využil signálů mírného růstu mezd k tomu, aby poukázal na údajně vynikající situaci ekonomiky a trhu práce. Amerika má prý „nejsilnější a nejodolnější ekonomiku na světě“. „Měli bychom být hrdi na pokrok, jehož jsme od krize dosáhli,“ prohlásil Obama podle agentury Reuters.

Za celý loňský rok vzniklo v největší světové ekonomice zhruba 2,65 milionu pracovních míst. Byl to pro zaměstnanost druhý nejlepší rok od roku 1999 a překonal jej pouze předcházející rok 2014, kdy zaměstnavatelé vytvořili asi 3,2 milionu míst.

Americká ekonomika zpomalila v posledním loňském čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,7 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 2,4 procenta, stejným tempem jako v roce 2014.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.