Bedna mandarinek byla v Japonsku vydražena za 9 600 dolarů | E15.cz

Na japonské aukci se vydražilo sto mandarinek za 9600 dolarů

Anna Křížková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Během čtvrteční aukce na tokijském centrálním velkoobchodním trhu Ota bylo vydraženo 20 kilogramů japonských mandarinek, též zvaných jako mikan, za 9600 dolarů, tedy asi 215 tisíc korun. Jednalo se o první dražbu mandarinek specifické mikan odrůdy Satsuma. Kvalita ovoce se zpravidla hodnotí na první aukci, a tak je nabídka tak vysoké ceny stěžejní pro celý ovocnářský průmysl.

Konkrétně se jedná o mandarinky z regionu Nishiuwa, slavný citrusový druh z prefektury Ehime na ostrově Shikoku v jižním Japonsku. O výjimečné aukci informoval americký zpravodajský web CNN.

Běžná cena jednoho kilogramu těchto mandarinek se pohybuje kolem osmi dolarů. Není to ale poprvé, co se u tohoto plodu objevila v dražbě tak výjimečná cena jako nyní. „Vzhledem k současné pandemické situaci a jejímu negativnímu dopadu na ekonomiku jsme byli překvapeni a potěšeni, že byly mandarinky vydraženy za takovou sumu,“ sdělil CNN Shin Asai z družstva JA Nishiuwa.

Region Nishiuwa je jedním z regionů, produkujících mandarinky Mikan Ehime. Zajímavostí je, že tyto takzvané mikany pěstuje pouze asi sto farmářů, kteří tento speciální druh mandarinek dokáží vyprodukovat. Zájemci o tyto plody v podobných aukcích bývají nejčastěji zemědělci, kteří chtějí s produkcí daného typu začít nebo navázat na své dosavadní sady. Japonsko je již roky známé výrobou drahého ovoce. Například loni bylo vydraženo 24 hroznů za asi 11 milionů dolarů. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video