Není možné s Ruskem jednat, jako by se nic nestalo, vzkazují USA Zemanovi | E15.cz

Není možné s Ruskem jednat, jako by se nic nestalo, vzkazují USA Zemanovi

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zahraničí Spojených států v reakci na rozepři mezi mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem vyslovilo svému ambasadorovi plnou důvěru. USA prý chápou záměry států uctít v Moskvě památku obětí druhé světové války, na druhé straně se zřetelem k situaci na Ukrajině "nyní není ta správná doba jednat s Ruskem tak, jakoby se nic nestalo". Naopak šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov Zemana podpořil.

Schapiro koncem března v České televizi uvedl, že by bylo nešťastné, kdyby se Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil 9. května vojenské přehlídky v Moskvě v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují Ukrajinu. Zároveň ale dodal, že mu nepřísluší, aby prezidentovi říkal, co má a nemá dělat. Zeman o víkendu prohlásil, že od žádného velvyslance nenechá do svých cest mluvit a že Schapiro má nyní dveře na Hrad zavřené.

„Každá země se může samozřejmě rozhodnout, zda se zúčastní, nebo ne,“ prohlásila v pondělí o Zemanově plánované cestě do Moskvy mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Washington podle ní rozumí „touze uctít všechny, kteří se během druhé světové války obětovali“.

Na dotaz novinářů, zda ministerstvo zahraničí stojí za svým velvyslancem v Česku, Harfová Schapira podle záznamu pondělní tiskové konference podpořila. „Má naši plnou důvěru,“ řekla. „A to, co jsem řekla, je v zásadě to samé, co řekl on - že chápeme země, které chtějí uctít památku obětí druhé světové války,“ dodala.

Komentář Terezy Zavadilové:

„S našimi partnery diskutujeme o tom, zda tam jedou a jaký druh vztahu s Ruskem mají,“ řekla Harfová. „Jsme samozřejmě přesvědčeni, že evropská jednota je důležitá,“ uvedla.

Harfová zároveň očividně s ohledem na přístup Moskvy ke krizi na Ukrajině poznamenala, že „nyní není ta správná doba jednat s Ruskem tak, jakoby se nic nestalo“. Také řekla, že Česká republika je spojencem v rámci Severoatlantické aliance a že Spojené státy s partnery v NATO udržují těsné vztahy.

SME: Kritika velvyslance USA je zbytečným gestem
Za zbytečné gesto označil slovenský list Sme kritiku českého prezidenta Miloše Zemana vůči velvyslanci USA Andrewovi Schapirovi za jeho výhrady k Zemanově plánované cestě do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války v Evropě. Zeman oznámil, že Schapiro má dveře na Hrad zavřené.
„Zbytečné gesto, kterým se možná chtěl český prezident pasovat do role nezávislé politické osobnosti, získalo v současných poměrech jen jeden rozměr - Zeman udělal radost Moskvě,“ napsal deník.
Sme soudí, že vystoupení Zemana proti velvyslanci USA představuje jeden z osamělých výkřiků do tmy podobně jako neúspěšná mobilizace proti americkým vojákům, kteří nedávno projížděli Českem.
Naopak, na Slovensku podle listu jako osamělý prozápadní výkřik působí vystupování prezidenta Andreje Kisky. Hlava slovenského státu se na rozdíl od premiéra Roberta Fica netají kritikou vůči Rusku za jeho podíl na konfliktu na východě Ukrajiny.

Lavrov: Zeman má vlastní hrdost

„Zeman je prostě člověk, který má vlastní důstojnost a vlastní hrdost. Ne všichni jsou takoví, bohužel,“ poznamenal Lavrov v interview šéfovi prokremelského mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitriji Kiseljovovi. V rozhovoru vysílaném o pondělním večeru označil Lavrov vyjádření amerického velvyslance za „děs“, který ani nebude komentovat. Obecně však poznamenal, že Američané se v zásadě snaží omezovat vztahy všech zemí s Ruskem, a to „všech (zemí) bez výjimky“.

List Moskovskij komsomolec k tomu napsal, že Lavrov fakticky podpořil Zemanův postup vůči americkému velvyslanci, ačkoliv v této věci s prezidentem nesouhlasí ani předseda české vlády.

Slovní přestřelka mezi Pražským hradem a velvyslanectvím USA v Praze měla v Rusku široký ohlas. Výhrady velvyslance Andrewa Schapira vůči cestě prezidenta Miloše Zemana na moskevské oslavy konce druhé světové války i prezidentovu reakci zaznamenala prakticky všechna hlavní ruská média.

Zeman také na sociálních sítích sklízel chválu za to, že ukázal americkému velvyslanci dveře. Jeden z uživatelů webu Pikabu.ru navrhl při oslavách 9. května v Moskvě českého prezidenta vyznamenat jako „opravdového přítele naší země“, jakož i proto, že „opominout takového správného chlapíka by nebylo správné“.

Diplomatická přestřelka Zemana se Schapirem zaujala i v zahraničí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video